Eurovision Song Contest sa každoročne od roku 1956 koná ako symbol jednotnosti rôznych národov. Do tejto prestížnej hudobnej súťaže sa smie zapojiť každá krajina, ktorá je plnoprávnou súčasťou Európskej vysielacej únie.

Slovensko je jej súčasťou do roku 1993 a odvtedy do Eurovision Song Contest poslalo reprezentantov celkovo osemkrát. Slovensku sa žiaľ na tejto súťaži nikdy veľmi dobre nedarilo. Naposledy sme mohli vidieť slovenského súťažiaceho v roku 2012, keď našu krajinu reprezentoval Miroslav Šmajda. Od roku 2009 sa však Slovensku nepodarilo kvalifikovať do finále ani raz, a to aj napriek tomu, že Horehronie od speváčky Kristíny z roku 2010 bolo veľkým favoritom fanúšikov. V posledných rokoch sa Slovensko do tejto súťaže nezapája, pričom dôvodom je podľa stanoviska RTVS, že je táto súťaž mimo finančných možností krajiny.

Tohtoročný 67. ročník

Tento rok sa išlo už o 67. ročník Eurovision Song Contest, ktorý sa konal v Liverpoole, hoci zvykom je, že sa súťaž koná v krajine minuloročného víťaza. V roku 2022 ju vyhrala Ukrajina, ktorá z bezpečnostných dôvodov nemohla tento rok organizovať toto podujatie na svojom území.

V tomto ročníku sa súťaže zúčastnilo veľa kvalitných hitov, z ktorých mnohé boli obľúbencami fanúšikov. Príkladom je pieseň od nórskej reprezentantky Alessandry s názvom Queen of Kings. Táto pieseň sa stala na internete virálnou ešte pred niekoľkými týždňami. Alessandra získala vďaka nej takú popularitu, že pred pár dňami ohlásila európske turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v Prahe.

Izraelská speváčka No’a Kirel so svojou piesňou Unicorn bola taktiež horúcou adeptkou na víťazstvo. Nakoniec s vo finálovom hodnotení vydobyla tretie miesto. Fínsky spevák Käärijä sa stal absolútnym miláčikom publika. S jeho piesňou Cha Cha Cha celkovo skončil na druhom mieste, ale v hlasovaní verejnosti skončil na prvej priečke. Publikum si túto pieseň obľúbilo natoľko, že mnoho z nich vyjadruje s aktuálnou víťazkou istú nespokojnosť. Nepridáva tomu ani fakt, že víťazka tohtoročnej Eurovision Song Contest ju už raz vyhrala, a teda sa mnohým jej víťazstvo nezdá fér.

Druhé víťazstvo

Loreen je 39-ročná speváčka, ktorá sa narodila vo Švédsku. Do pamäti hudobného sveta sa zapísala najmä víťazstvom Eurovision Song Contest v roku 2012. Vtedy túto súťaž vyhrala s obľúbenou piesňou Euphoria, ktorá spestrovala hudobné rádia ešte niekoľko rokov po jej víťazstve. Tento rok sa zapojila s piesňou Tattoo, ktorá má potenciál stať sa rovnakým hitom. Táto pieseň získala v súťaži najviac bodov od odbornej poroty, čo jej umožnilo umiestniť sa na víťaznej priečke.

Za zmienku však stojí určite aj úspech Českej republiky. Skupina Vesna sa so svojou piesňou My Sister’s Crown umiestnila na desiatom mieste. Ide tak o druhé najlepšie umiestnenie Česka na tejto súťaži. Prekonáva ho iba Mikolas Josef so svojím hitom Lie To me, ktorý skončil v roku 2018 na šiestom mieste.

Mohlo by vás zaujať!?

Zdroj: eurovision.tv, esctoday.com / Foto: youtube.com/EurovisionSongContest