Princ Charles uviedol, že portréty objednal ako trvalú pripomienku hrôz nacistického režimu v druhej svetovej vojne a ako poctu židovským utečencom, ktorí sa usadili v Británii. Ostal dojatý po tom, čo mu jedna z tých, čo prežili Osvienčim, ukázala svoje tetovanie v koncentračnom tábore na akcii, ktorá mala v pondelok odhaliť portréty.

Portrait of Anita Lasker Wallfisch, by Peter Keeled

Lily Ebert (98) princovi ukázala aj zlatý prívesok, ktorý pred strážcami ukryla v topánke a neskôr aj v dennom prídelu chleba. Na podujatí v Queen’s Gallery v Buckinghamskom paláci v Londýne povedala princovi Charlesovi, že stretnutie s vami je pre každého, kto prišiel o život. V predhovore ku katalógu výstavy princ povedal, že sme zodpovední jeden za druhého, za našu kolektívnu históriu a že pokus o vyhladenie Židov v Európe nacistami bol toho ostrou pripomienkou. Tieto portréty však predstavujú niečo oveľa väčšie ako len pozoruhodných jednotlivcov. Stoja ako živý pamätník miliónov nevinných mužov, žien a detí, ktorých príbehy sa nikdy nevyrozprávajú, ktorých portréty nebudú nikdy namaľované.

Portrait of Lily Ebert by Ishbel Myerscough

V júli 1944 bola Lily Ebert – vtedy 20-ročná – transportovaná do Osvienčimu so svojou matkou a piatimi súrodencami. Nacistický lekár Josef Mengele, známy svojimi smrtiacimi pokusmi na väzňoch, poslal jej matku, mladšieho brata a mladšiu sestru zomrieť do plynových komôr, zatiaľ čo ostatní členovia rodiny museli pracovať. Povedala, že prívesok v tvare anjela jej darovala mama, keď mala päť rokov.

Portrait of Arek Hersh, by Massimiliano Pironti

Pamätný deň holokaustu sa koná 27. januára pri príležitosti oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau, najväčšieho z nacistických táborov smrti, v roku 1945. Zišli sa aj predstavitelia viery, aby zapálili sviečky a pripomenuli si obete všetkých genocíd, vrátane iných obetí nacistického prenasledovania, akými sú Rómovia, Slovania, invalidi a homosexuáli. Označuje aj genocídy, ktoré nasledovali v Kambodži, Rwande, Bosne a Darfúre.

Portrait of Manfred Goldberg by Clara Drummond

Zaujíma Vás…?

Zdroj/Foto: bbc.com