Podľa Bhutan Canada Foundation – hlavného darcu projektu obnovy – 250-míľová trasa spája deväť dzongkhagov (okresov), 28 gewogov (miestne samosprávy), dve obce, jeden národný park a 400 historických a kultúrnych pamiatok. Ide o komunitný projekt vo svojej výstavbe aj prevádzke, ktorý obnoví starodávnu kultúrnu ikonu a poskytne pútnikom a cestovateľom trvalo udržateľný zážitok s nulovým uhlíkom v krajine. Transbhutánsky chodník tiež odráža filozofiu krajiny o hrubom národnom šťastí a umožní deťom z Bhutánu kráčať v stopách svojich predkov.

02 trans bhutan trail reopens intl hnk

Najzápadnejším bodom chodníka je mesto Haa, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Tibetom. Najvýchodnejší bod je Trashigang, neďaleko hraníc indického štátu Arunáčalpradéš. Podľa zástupcu Bhutan Canada Foundation by ambiciózny chodec mohol prejsť celý chodník asi za mesiac, ale väčšina turistov si pravdepodobne užije kratšie úseky chodníka na troj-, štvor- alebo sedemdňových výletoch. Kráľ Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, 41-ročný bhutánsky panovník, bol hybnou silou obnovy chodníka, ktorý bol predtým budhistickou pútnickou trasou, než schátral, keď Bhután začal v 60. rokoch stavať cesty.

03 trans bhutan trail reopens intl hnk

Vďaka svojej stratégii cestovného ruchu „vysoká hodnota, nízky vplyv“ mal Bhután v priemere len niekoľko tisíc návštevníkov v typickom roku pred pandémiou. V rámci svojho cieľa vyhnúť sa nadmernej turistike si krajina účtuje povinný poplatok 250 USD za deň, ktorý zahŕňa pozemnú dopravu, ubytovanie, jedlo a sprievodcovské služby. Vzhľadom na cenu je to pre mnohých ľudí trochu neprístupné. Aplikujúc tento spôsob myslenia na cestu Trans Bhután, budú musieť ašpirujúci chodci požiadať o povolenie. Môžu to urobiť začiatkom apríla.

07 trans bhutan trail reopens intl hnk

Plánovanie výletov do Bhutánu má však jednu potenciálnu vrásku — v súčasnosti je himalájska krajina uzavretá pre cestovný ruch (s jednou významnou výnimkou). Veľa sa povráva, že kráľovstvo smeruje k úplnému alebo čiastočnému znovuotvoreniu na jar 2022, takže načasovanie podujatia Trans Bhutan Trail by mohlo byť priaznivé.

08 trans bhutan trail reopens intl hnk

Zdroj/Foto: edition.ccn.com