V roku 1914 sa stalo niečo, čo dovtedy nemalo obdoby. Svet sa vrútil do Veľkej vojny. Je pravda, že vojny tu boli aj dávno predtým, ale nikdy nie v takom rozsahu. Nikto by nepovedal, že to môže byť horšie. V roku 1939 nám však bol dokázaný opak, keď vypukol ešte horší konflikt a to Druhá svetová vojna. Obe tieto tragické udalosti, ktoré si vyžiadali milióny mŕtvych sa stali podkladmi pre množstvo filmov. Niektoré sú zlatým fondom kinematografie, iné zas nudné zlátaniny, na ktoré by sme najradšej zabudli. Do ktorej kategórie patrí film 1917, ktorý si odniesol troch Oscarov?

Píše sa rok 1917, Nemci sú na ústupe a Briti sú pripravení na nich zaútočiť. Avšak letecká obhliadka zistila hroznú pravdu. Nemci neustúpili, len sa takticky stiahli a pripravili na Britov pascu. Nie je možné sa s nimi telefonicky spojiť a preto vedenie vysiela dvoch slobodníkov, Williama Schofielda (George MacKay) a Thomasa Blakea (Dean-Charles Chapman), aby spolubojovníkov upozornili na nemeckú pascu. Ak to nestihnú, 1 600 vojakov čaká istá smrť, vrátane Blakeovho brata. Obaja slobodníci sa teda vyberú krížom cez vojnové oblasti. Je to ťažká cesta a hodiny nemilosrdne odtikávajú čas.

Film 1917 zaujal už pred vydaním hlavne tým, že vzbudzuje dojem, že je natočený na jeden záber. A naozaj tak pôsobí. Na jednej strane je na to úžasný pohľad. Na druhej strane sa ale absencia strihu postarala aj o nudnejšie pasáže, pri ktorých mi zrak padal na hodinky. Našťastie ich nebolo veľa a často ich zachraňuje dialóg hlavných postáv, medzi ktorými je úžasná chémia.

Čo na filme treba vyzdvihnúť, a prečo sa aj oplatí návšteva kina, je zvuková stránka filmu. Tá je úžasne spravená. Každý jeden výstrel otrasie kinosálou a divák tak viac prežíva akciu, je vo väčšom napätí a viac sa o hrdinov bojí. Či si film zaslúži vyhraté Oscary neviem povedať, nevidel som jeho konkurentov. Ale čo sa týka Oscara za mixáž zvuku, pochybujem, že ju mal nejaký film lepšiu.

Film 1917 je dobrým kinematografickým počinom. Má sympatické postavy, o ktoré sa bojíte. Má dobre zvolenú hudbu, ktorá umocňuje určite scény. Má daktoré fakt skvelé zábery, kedy na plátno pozeráte v nemom úžase. A má naozaj dramatické finále, kedy divák ani nedýcha. A tak má správny vojnový film vyzerať.