„Sociálna dilema“ od Jeffa Orlowského môže byť najdôležitejším dokumentom, ktorý tento rok uvidíš. Film, ktorý je obžalobou z technologického priemyslu, stručne popisuje škody, ktoré napáchajú spoločnosti ako Facebook, Google a Twitter prostredníctvom svojich sociálnych sietí a vyhľadávacích nástrojov, ako a prečo to robia, čo je najdôležitejšie a čo je potrebné robiť treba urobiť, aby sme to zastavili.

Čím viac sa v novom dokumente „Sociálna dilema“ dozvieš o zákernosti, ktorá je základom sociálnych médií, tým viac sa zdá, že film prináša úder do jadrovej vojny. Vo filme sa dozvieš o manipulácii mozgov prostredníctvom sociálnych médií. Taktiež si uvedomíš, že sociálne siete fungujú na základe algoritmov, ktoré vplývajú na tvoj mozog, a nútia ťa kupovať veci, ktoré reálne nepotrebuješ.

Zdroj: theverge.com

V dokumente sa objaví mnoho odborníkov a výkonní riaditelia Twitteru, Instagramu, Pinterestu, Facebooku a ďalších webov, ktoré nás zvádzajú k tráveniu času na soc. sieťach a zdieľaniu informácií. Hneď v úvode filmu zistíš, že ľudia, ktorí rozprávajú svoje príbehy, sa cítia nepríjemne a sú v rozpakoch. Niektorí z nich sa dokonca budú ospravedlňovať.

Like dokáže potešiť, no aj raniť

Vedel si, že facebookové tlačidlo „LIKE“ bolo pôvodne určené na šírenie pozitivity? V dokumente o tom hovorí tvorca tejto funkcie Justin Rosenstein. Veď čo môže byť zlé na tom, keď necháš svojich priateľov lajkovať príspevky? Podľa odborníkov dokáže ľudí zraniť to, keď niekto na príspevok nereaguje. Veľkú populáciu ľudí, ktorí sa urgentne snažia získať „páči sa mi to“, tvoria mladí tínedžeri. Nočnou morou, ktorá sa inak volá aj stredná škola, si prešiel každý z nás.

Ukázalo sa, že študenti stredných škôl sú veľmi náchylní k nerešpektovaniu pravidiel skrz toho, aby sa zapáčili iným, respektíve aby si získali ich rešpekt. Veľký vplyv na to majú práve sociálne siete. Z tohto dôvodu existuje prudký nárast úzkosti, depresie, sebapoškodzovania a samovražedných pokusov dievčat generácie Z.

Zdroj: unsplash.com

Najväčšou chybou filmu je zle koncipovaná dramatická rekonštrukcia niektorých nebezpečenstiev sociálnych sietí. Nevýhodou je taktiež to, že počas filmu musíš byť celý čas v stresu, pretože film si vyžaduje trvalú pozornosť. Ak si ho chceš teda pozrieť, keď sa vrátiš unavený z práce, neodporúčam ti to.

Zaujímavá je však myšlienka filmu. Nemal by si veriť všetkému, čo si prečítaš na sociálnych sieťach. Facebook je plný dezinformácií, ktorá sa veľmi rýchlo šíria. Mal by si odolávať modelu „extrakcie pozornosti“, vďaka ktorému sa sociálne média javia ako priateľské a dokonca posilňujúce.

Dokument si môžeš pozrieť na Netflixe.