Nešťastný rok 2020 sa niesol v znamení pandémie koronavírusu. Zákerná choroba veľmi rýchlo zmenila náš životný štýl a pohľad na svet. COVID-19 nás pripravil o skvelé zážitky, letné festivaly a nezabudnuteľné koncerty. Rok 2020 bol aj napriek tomu pre niektorých interpretov prelomovým.

Zrušené koncerty a festivaly nás v žiadnom prípade nepripravili o výbornú hudbu. Známi speváci, speváčky a hudobné skupiny nám spríjemňovali neľahké časy. Nepriaznivá situácia neovplyvnila ani tvorbu umelcov a v roku 2020 vydali albumy, ktoré vyleteli až na vrchol rebríčka hudobného sveta!

Najpredávanejšie slovenské albumy

Domáca hudobná scéna nikdy nezaostáva za zahraničnými interpretmi. Fanúšikovia slovenskej hudby sa dočkali veľkého množstva nových piesní aj albumov. Ktoré boli tie najpredávanejšie za rok 2020?

Separ – OG

Čo rebríček, to Separ. Musíte uznať, že obľúbený raper a člen skupiny DMS si zakaždým získa srdcia fanúšikov a nikdy nesklame. Vždy prekoná svoje hranice a len málokto ho dokáže tromfnúť. Niet preto divu, že jeho album je opäť na vrchole. OG obsahuje dokopy 19 skladieb, v ktorých môžete počuť hlas rôznych interpretov. Sú to Ben Cristovao, Yzomandias, Tina, Dano Kapitán, chalani zo skupiny Nerieš, ale aj zvyšní členovia DMS.

Separ však vôbec neoddychoval v minulom roku. Koncerty a turné si vynahradil inou činnosťou. Rozhodol sa zmeniť názov svojej značky. Zabudni na Pirat Army, na scénu nastupuje Hood Hero. Rovnaký názov nesie aj jedna z piesní na albume OG. Fanúšikovia rapu tak majú možnosť nakupovať nový merch.

Dame – 100RY

Album 100RY je zrkadlom osobnosti jeho tvorcu. Dame vložil do piesní veľkú časť seba, svojho života. Na každom detaile si dal záležať a je to cítiť. CD obsahuje 18 skladieb a objavujú sa v nich známi interpreti ako Kali, Tina, Separ, Smart, Čis T, Nerieš, ale aj víťazka štvrtej série speváckej súťaže SuperStar Emma Drobná. Jednoducho povedané, album 100RY má všetko, čo by kvalitný rapový album mal mať.

Moja reč – Zase Doma

Moja reč je Zase Doma! Návrat chalanov späť na hudobnú scénu môžeme prirovnať k tomu, že sme v roku 2020 uvideli svetlo na konci tunela! Ani sa nečudujeme, že sa ich album dostal do najpredávanejších za uplynulý rok. Verní fanúšikovia sa okrem tohto tria mohli tešiť aj na Separa a Tinu, Strapa a Dana Kapitána. Naše TOP tri piesne z albumu sú Lietačky, Smejem sa cez slzy a Srdce plače. Aké sú tie vaše?

Nerieš – OK

Pre mňa doslova nerozlučná dvojica. Album OK by sa pokojne mohol stať albumom roka 2020. Piesne sú chytľavé, ale aj plné hlbokých myšlienok. Čo sa týka klipov, sú prepracované a kvalitné. Z 11 skladieb u nás jednoznačne vyhráva Ruka na volante.

Chlapci aj napriek pandémie koronavírusu uskutočnili tour po Slovensku. Riadili sa však opatreniami vlády, napríklad dbali na obmedzený počet ľudí vo vnútorných priestoroch. Korona-nekorona, lístky boli vypredané!

Majk Spirit – ARTIST

Viacerí tvrdia, že sa Majk stiahol do úzadia a nedokáže preraziť. Mýlia sa! Jeho album Artist nie je vôbec monotónny, práve naopak. Každý si tam príde na svoje. Na albume hosťovali aj iné slovenské či české hviezdy, medzi nimi napríklad Separ, Dame, Pil C, Ben Cristovao a Samey. V niektorých skladbách nechýbali ani tvrdšie slová.

A čo robí Majk Spirit v čase pandémie? Neuveríte, ale rok 2020 mu navždy zmenil život! Možno nie tak, ako nám ostatným, ale v dobrom slova zmysle. S krásnou Mariou sa v lete zosobášili a na jeseň sa im narodila dcérka Aria. Predpokladáme, že si na chvíľu oddýchne od hudby a bude sa naplno venovať rodine.

Najpredávanejšie zahraničné albumy

Kým na Slovensku boli najpredávanejšie albumy zväčša zo sveta rapu, v zahraničí vyhrávajú iné hudobné žánre. Pozrite sa, ktoré albumy sa dostali na najvyššie miesto v rebríčku.

Taylor Swift – Folklore

Kto by to bol povedal, že mladá americká speváčka a skladateľka sa stane tak úspešnou? Popová megahviezda Taylor Swift sa rozhodla počas pandemického roku využiť pauzu od koncertovania a venovala sa tvorbe intímnejších a hlbších piesní sprevádzané gitarou.

Jej album Folklore sa stal najpredávanejším v minulom roku. Na vrchole rebríčka vydržal dlhých osem týždňov a predalo sa z neho viac ako milión kópií. Jej sesterský album Evermore si získal taktiež veľký úspech.

BTS – Map of the Soul: 7

Juhokórejská sedemčlenná skupina sa umiestnila na druhej priečke. Ich album vyšiel vo februári a len v USA predali viac ako 674 000 kópií. Na albume spolupracovali so slávnymi spevákmi ako Ed Sheeran, Sia, Halsey a Troye Sivan.

Harry Styles – Fine Line

Šarmantný miláčik všetkých žien urobil tiež dobrý dojem a doslova lámal rekordy. Album Fine Line bol síce vydaný koncom roka 2019, ale taktiež sa umiestnil na zozname najpredávanejších albumov roka 2020. Jeho druhý štúdiový album bol dokonca nominovaný na cenu Grammy.

Ďalší zahraniční speváci, ktorí sa všeobecne stali najpredávanejšími umelcami za rok 2020 a tiež stoja za zmienku, sú The Weeknd, Billie Eilish, Ed Sheeran, Eminem, Halsey, Lady Gaga, Luis Fonsi, Drake, Rihanna, Justin Bieber, Katy Perry, Chris Brown, Bruno Mars, Dua Lipa a ďalší.

Zdroj: generaciarapu.sk, billboard.com & truescoopnews.com | Foto: hudba.sk & gettyimages.com