Keby sme mali porovnať minulosť so súčasnosťou, dospeli by sme k veľmi radikálnym zmenám. Kým v minulosti sa ľudia tešili z maličkostí, pomáhali si navzájom a žili zdravým spôsobom života, dnes je všetkému inak. Môžu za to drogy.

Dnešná doba sa nesie v nádychu moderného spôsobu života, do ktorého nepochybne spadajú aj drogy. V súčasnosti sa stretávame s mnohými ľuďmi, ktorí sú závislí na drogách a ich životy sa radikálne menia.

Poznám človeka, ktorému drogy zmenili život od základov. Hoci súhlasil s tým, aby som s ním urobila rozhovor, ktorý má poslúžiť ako prevencia proti drogám, požiadal ma, aby som uchovala jeho anonymitu, čo v plnej miere aj rešpektujem. Ako vyzerá život drogovo-závislého človeka?

Prečo pre Generáciu Z už drogy nie sú štýlové? | Lifestyle | .týždeň - iný  pohľad na spoločnosť

Kedy si vyskúšala drogy po prvýkrát v živote?

Prvú drogu som vyskúšala, keď som mala 15 rokov. Ocitla som sa v situácií, kedy mi nebola rodina dostatočnou oporou a nenapĺňala svoje funkcie. Ocitla som sa v partii, ktorá sa mi vôbec nepodobala. Práve ona ma naučila k drogám, ktoré mi zmenili život naozaj od základov.

Doba sa mení. A drogy s ňou

S akými drogami máš skúsenosť?

Tak ako väčšina mladých ľudí, aj ja som začínala na marihuane, ktorá ma dokázala uvoľniť a povzbudiť. Po jej užití som sa neustále smiala a prekypovala tou najlepšou náladou. Marihuany sa nikdy nevzdám a užívam ju dodnes. Mám skúsenosť aj s tvrdšími drogami ako sú napríklad kokaín, heroín, pervitín, LSD a amfetamín. Tie mi však radikálne zmenili môj pohľad na svet a samotný život.

Zoznámte sa: drogy - ROMATA - Rómska tlačová agentúra

Myslíš si, že si bola reálne drogovo-závislá na tvrdých drogách? Potrebovala si ich alebo si ich účinok chcela len vyskúšať?

Toto je veľmi zaujímavá otázka. Som presvedčená o tom, že závislá na tvrdých drogách som určite nebola, avšak všetko záleží od obdobia, o akom hovoríme. Na začiatku som skúšala všetky možné drogy od marihuany až po heroín či kokaín. Ako som už poznamenala, na marihuane som závislá do dnešného dňa. V momente, keď som sa dozvedela, že sa stanem matkou po osudnej noci som začala s tvrdšími drogami. Trvalo to asi mesiac, no potom som si povedala, že život svojho dieťaťa ohrozovať nechcem. Takže o závislosti na tvrdých drogách by som asi nehovorila. Skúsila som ich, avšak nikdy som nepotrebovala tieto drogy tak veľmi, aby som kvôli nim nebodaj páchala krádeže či horšie veci.

Nelegálne drogy sú lacnejšie | Aktuality.sk

Sú drogy drahou finančnou záležitosťou? Koľko si na ne míňala mesačne?

Pravda je taká, že drogy nie sú vôbec lacnou záležitosťou. K marihuane som mala a aj naďalej mám veľmi blízko. Mesačne na ňu miniem cca od 7-20 eur, ale to je len orientačná cena. Všetko záleží od koho drogu dostanete a za koľko ju ponúka. S tvrdšími drogami to je o niečo drahšie. Tam sa ceny pohybujú stále vyššie. V období, keď som brala takéto drogy som mesačne za ne minula v rozmedzí od 100-200 eur. Pamätám si len toľko, že pervitín vtedy bol najdrahšou drogou, neviem ako je tomu dnes.

Kurz eura na začiatku nového týždňa stagnuje - Ekonomika SME

Stala sa ti niekedy situácia, v ktorej si užila drogu bez tvojho vedomia?

Bohužiaľ áno. Stalo sa to v jeden piatkový večer na diskotéke v bratislavskom klube. S partiou sme si vyšli v piatok večer von, no to som ešte netušila, že to bude jeden z najhorších dní v mojom živote. Ako sme tak tancovali a zabávali sa, zrazu podišiel ku mne sympatický chlapec, ktorý ma vyzval do tanca. Nevidela som dôvod, prečo by som jeho pozvanie nemala prijať.

Keď sme dotancovali, išli sme si dopiť naše nápoje, ktoré sme predtým nedopili. Hoci mi vždy rodičia jasne prízvukovali, že vždy mám všetko dopiť a až potom odísť od stola, v tej chvíli som tomu neprikladala veľkú váhu. A práve to bolo chybou. Po polhodine sa mi začala točiť hlava tak, ako ešte nikdy predtým. Pocítila som nesmiernu únavu a začali sa mi podlamovať kolená. Pamätám si len toľko, že chlapec, s ktorým som tancovala ma vzal na ruky a odtiahol do auta. Čo sa stalo potom, si vôbec nepamätám.

Čo sa stalo o pár týždňov neskôr?

To, čo nasledovalo potom, slovami neviem ani opísať. Pamätám si len závraty, točenie hlavy a opuchnuté nohy. Okamžite som zavítala k lekárovi, ktorý mi oznámil, že som tehotná a stanem sa matkou. V tej chvíli sa mi zrútil celý svet. Ihneď mi bolo jasné, že som sa stala obeťou znásilnenia tej nešťastnej noci. Nikdy predtým som so žiadnym chlapcom nebola, preto pravda bola viac než jasná.

Linea Nigra – tmavý prúžok na tehotenskom brušku - Babyweb.sk

Ako sa k tebe zachovala rodina po zistení tejto skutočnosti?

Reakcie svojej rodiny som sa veľmi bála. Mala som obrovský strach zdôveriť sa matke, avšak nemala som nikoho iného, na koho by som sa mohla obrátiť a vyrozprávať sa. Na moje počudovanie ku mne rodina zaujala spôsob, aký som skutočne nečakala. Podala mi pomocnú ruku a dnes mi pomáha s výchovou mojej malej Nikolky. Nikdy by som si nebola pomyslela, že práve táto negatívna skúsenosť poslúži jedného dňa na to, aby sa ku mne rodina postavila a podala mi pomocnú ruku.

Cómo vive cada generación los cambios del Covid-19? - Forbes Colombia

Zmenila ti Nikolka život?

Áno! Môj život sa otočil o 360 stupňov. Spočiatku som si nevedela k malej vytvoriť materinský vzťah. Všetko sa mi spájalo s tým, čo sa stalo a nemala som o ňu záujem. Postupom času som sa však na ňu skutočne naviazala a život bez nej si dnes nedokážem predstaviť. Je to moje slniečko, ktoré je nevinné a nikdy sa nedozvie to, za akých okolností sa narodila do tohto mizerného sveta.

Aké vysoké bude vaše dieťa? Dá sa to zistiť

Zdroj: ČoJee!? | Foto: science.hnonline.sk / unsplash.com