Pesničková súťaž Eurovision Song Contest je usporadúvaná už od roku 1956 Európskou vysielacou úniou. Súťaže sa môže zúčastniť každý štát, ktorý je aktívnym členom únie. Okrem toho musí byť aj súčasťou európskeho vysielacieho priestoru, alebo členom Rady Európy.

Slovensko vzniklo 1. januára 1993. V tom istom roku sa naša krajina pokúšala o účasť na Eurovízii prostredníctvom Kvalifikacije za Millstreet. Slovensko reprezentovala skupina Elán s piesňou Amnestia na neveru. Hudobníkom sa ale do finále nepodarilo kvalifikovať.

O rok neskôr (1994) reprezentovala Slovensko na Eurovízii v írskom Dubline skupina Tublatanka, ktorá spievala song Nekonečná pieseň. Umiestnila sa na 19. mieste.

V roku 1996 sa Eurovízia konala v hlavnom meste Nórska – Osle. Slovensko zastupoval spevák Marcel Palonder a zaspieval pieseň Kým nás máš. Umiestnil sa na 18. mieste. Ide o najlepšie umiestenie Slovenska vo finále v tejto súťaži.

O dva roky neskôr (1998) sa súťaž konala v anglickom Birminghame. Našu krajinu reprezentovala slovenská speváčka a herečka Katarína Hasprová. S piesňou Modlitba sa umiestnila na 21. mieste.

Semifinále bolo zavedené do súťaže až v roku 2004. Dovtedy každý postúpil z národného kola ihneď do finále.

Od roku 2008 sa konajú až dve semifinálové kolá, a to z dôvodu veľkého počtu súťažiacich. Z týchto kôl vždy do finále postúpi rovnaký počet účastníkov.

Slovensko malo od roku 1998 niekoľkoročnú pauzu a na Eurovízii sa opäť objavilo až v roku 2009. V Moskve nás vtedy reprezentovali víťazi národného finále – dvojica Kamil Mikulčík a Nela Pocisková. S piesňou Leť tmou zabojovali o účasť vo finále v druhom semifinálovom kole. Postúpiť sa im však nepodarilo. V rámci svojej semifinálovej skupiny skončili na 18. mieste.

V roku 2010 vyhrala národné finále Eurovízie Kristína s piesňou Horehronie. Speváčke sa tak splnilo to, po čom túžili mnohí interpreti. Vystúpila na veľkom pódiu v Osle. So spomínanou piesňou sa pokúšala prebojovať do finále v prvom semifinále. Žiaľ, neúspešne. Vo svojej semifinálovej skupine skončila na 16. mieste.

Hneď o rok na to (2011) sa súťaž konala v Düsseldorfe. Slovensko reprezentovalo duo Twiins s piesňou I’m Still Alive. Naša krajina prvýkrát vystúpila s anglickou piesňou. Slovenské dvojičky sa o postup do finále uchádzali v druhom semifinálovom kole. Postúpiť sa im ale nepodarilo. Vo svojej semifinálovej skupine skončili na 12.-13. mieste, ktoré si delili spoločne s interpretkou Poli Genovou, ktorá reprezentovala Bulharsko. Je to zatiaľ najväčší úspech v semifinále v dejinách Slovenska.

Posledný rok, kedy sa Slovensko zúčastnilo Eurovízie, bol rok 2012. Vtedy sa táto súťaž konala v azerbajdžanskom Baku. Našu krajinu reprezentoval spevák Miro Šmajda pod pseudonymom Max Jason Mai. V druhom semifinále spieval pieseň Don’t Close Your Eyes. Do finále sa mu ale taktiež nepodarilo prebojovať a vo svojej semifinálovej skupine skončil na 18. mieste.

Zdroj: en.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, topky.sk, pluska.sk|Foto: ebu.ch|Video: YouTube.com