SONIC BEHÁ PO VEĽKOM PLÁTNE

V roku 1991 japonská spoločnosť SEGA vypustila do sveta hier modrého ježka Sonica, ktorý sa hýbal nadpriemernou rýchlosťou, zbieral prstene a maril zločinné plány doktora Robotnika. Odvtedy sa modrý ježko objavil v nespočetnom množstve hier, komiksov, seriálov. A teraz dostáva aj svoj prvý hraný film. Dopadol tento film dobre, alebo ide o ďalší dôkaz, že filmy podľa hier sú katastrofy?

Tom Wachowski (James Marsden) je šerifom v ospalom zapádakove, kde rieši maličkosti. Sníva o tom, že raz sa dostane do San Francisca a stane sa skutočným policajtom. Jedného dňa vo svojej stodole objaví divné modré stvorenie, ktoré je rýchle, tvrdí o sebe že je ježkom a volá sa Sonic(Ben Schwartz). Potrebuje pomoc a Tom mu ju ponúkne. Nebude to ale ľahké, pretože po Sonicovi pasie geniálny psychotický doktor Robotnik (Jim Carrey), ktorý má v zásobe armádu smrtiacich robotov.

Podľa popisu je jasné, že film sa radí skôr medzi detské, ale šancu si ho užiť majú aj staršie ročníky. Hlavne ak sú oboznámené s hrou a budú si všímať easter-eggy. Trailer v minulom roku rozvíril vody internetu, keďže Sonic vyzeral hrozne, vtipy trápne a jediná vec, ktorú ľudia chválili bol Carrey. Film bol aj preto presunutý na tento rok a je to len a len dobre. Sonic vyzerá omnoho lepšie, vtipy sú detské, ale nie trápne (i keď sa jeden-dva také nájdu) a Carrey je stále super. Je vidieť, že si rolu Dr. Robotnika užíva, je preexponovaný, strúha grimasy a ja som si spomenul na filmy ako Ace Ventura, Batman Forever alebo Maska. Ak ste mali radi Carreyho v týchto filmoch, nič sa nezmení. A to platí aj v prípade, ak ste mu nikdy na chuť neprišli. Bolo by ale nespravodlivé nespomenúť aj iných hercov. James Marsden je sympaťák a chémia medzi jeho Tomom Wachowskim a Sonicom je zvládnutá dobre. Sonic je proste nadšený z nášho sveta a Tom netuší, ako sa do celej šlamastiky dostal a hlavne, ako sa dostať z nej.

Keďže ide o film s rýchlo sa pohybujúcou postavou, tak po vzore scén z posledných X-Men filmov, sa dočkáme aj spomalených scén. Tie nie sú tak pamätné, aj vďaka zvolenej hudbe, ktorá nevyniká. V iných scénach sa ale hudbu zvoliť celkom podarilo.

Čo sa týka mýtu o neúspešných filmoch podľa hier, tak ten Sonic celkom búra. Ide o pohodovú rodinnú komédiu, ktorá rýchlo ubehne (v prípade Sonica to ani ináč nejde).

P.S. Ani ten slovenský dabing nie je tak príšerný, ako by si jeden očakával.

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION