V roku 1987 sa najslávnejší špión na svete James Bond pokúsil skoncovať so záporákom vo filme „The Living Daylights“.

V tom čase sa vo Viedni natáčali ústredné scény filmu. Čo veľmi málo ľudí stále vie je to, že už mnoho desaťročí sa v hlavnom meste Rakúska motá veľa kolegov britského špičkového špióna. Jediný rozdiel od známeho agenta „007“ je, že títo kolegovia sú skutoční. Vo Viedni v súčasnosti operuje viac ako 7 000 tajných agentov!

Dokumentárny film s názvom „Spy Capital“ sa momentálne natáča vo Viedni. Napínavé dielo, ktoré sa zaoberá viac ako 100-ročnou históriou špionáže v metropole Dunaja produkuje Westside Studios. Faktom je, že nikde na svete nie je tak veľa tajných agentov ako práve vo Viedni!

Film vedie do deviatich strhujúcich špionážnych epizód od roku 1910 do roku 2010. Všetko sa začína slávnym prípadom plukovníka Alfreda Redla, ktorý pracoval ako agent pre Rusov. Záver ilustruje výmenu agentov na viedenskom letisku v roku 2010. Desať ruských špiónov, ktorí pôsobili v USA výmenou za štyroch západných agentov uväznených v Rusku. Medzi „tieňovými mužmi“ bol britsko-ruský dvojitý agent Sergey Skripal.

Tvorcom dokumentu sa podarilo získať špičkových odborníkov na filmový projekt, ktorý sa bude natáčať na pôvodných miestach. A najlepšie? Stále sa môžete podieľať na tvorbe dokumentácie!

Produkciu môžete ľahko podporiť online prostredníctvom crowdfundingovej platformy „Indiegogo“. Na oplátku dostanete späť darček. Podľa toho, koľko darujete, si originálny scenár, tričko, plagát alebo iný skvelý článok nájde cestu k vám domov už od 10 eur.

Nič nevynechajte! Viac informácií je k dispozícii:

http://www.facebook.com/spycapitalfilm

Projekt môžete sledovať aj na Twitteri a Instagrame:

https://twitter.com/spycapitalfilm alebo https://www.instagram.com/spycapitalfilm/

Zdroj: spycapital.com / Martin Jančovič – coproducer