Sezóna NFL sa delí na základnú časť, pozostávajúcu zo sedemnástich kôl, pričom každý tím odohrá 16 zápasov a jedno kolo oddychuje, a play-off. V ňom sa 14 tímov pobije o Lombardiho trofej.

Sezóna poznačená pandémiou sa dostala do svojej play-off časti, za čo sú fanúšikovia amerického futbalu nesmierne vďační. Koronavírus sa totiž v USA celkom rozšíril a stupňovali sa obavy, že sezóna ani nezačne alebo sa bude musieť predčasne ukončiť.

Našťastie sa tieto scenáre nenaplnili a včera sa odohralo posledné kolo základnej časti. Po ňom už poznáme zloženie tímov, ktoré zostávajú v hre o účasť v Superbowle.

Pavúk je podobný ako v NHL, teda tímy z rovnakých konferencií sa pobijú o titul šampióna konferencie a konferenčný víťazi sa stretnú vo veľkom finále, Superbowle v Tampe na Floride.

Lídri konferencií si zaistili voľno v prvom kole a na svojho súpera si počkajú. V konferencií AFC sú to Kansas City Chiefs, obhajcovia titulu a v NFC budú mať voľno Green Bay Packers. Podľa pravidiel playoff budú tieto tímy hostiť najnižšie nasadeného súpera, ktorý postúpi cez prvé kolo.

V konferencii AFC hrajú proti sebe druhí nasadení Buffalo Bills proti Indianapolis Colts, ktorí sú nasadení ako sedmička. Čaká nás aj súboj divíznych rivalov Pittsburghu Steelers proti Clevelandu Browns. Práve tieto tímy sa stretli v poslednom kole základnej časti a v tomto zápase zvíťazili Browns, čím si zaistili postup do play-off.

Posledný duel v tejto konferencií odohrajú Tennessee Titans proti Baltimoru Ravens. Baltimore s minuloročným víťazom ankety pre najužitočnejšieho hráča sezóny, Lamarom Jacksonom si zaistili postup v poslednom kole. To isté platí aj pre Titans a ich hviezdneho running backa Dericka Henryho.

NFC konferencia posiela do play-off, okrem iných aj tím New Orleans Saints. Začalo sa špekulovať o ich quaterbackovi, Drew Breesovi a možnom konci kariéry. Saints tak majú extra motiváciu vyhrať pre túto legendu ďalší Superbowl a dať mu možnosť rozlúčiť sa dôstojne, tak ako sa to podarilo Peytonovi Manningovi po sezóne 2015 v Denveri. Ich vyzývateľ budú Chicago Bears. Seattle Seahawks sa stretnú s Los Angeles Rams.

Posledný súboj, bude zápas štvorky a päťky pavúka NFC, ktorý však bude trochu zvláštny, keďže favoritom je paradoxne nižšie nasadená Tampa Bay Buccaneers. Tampa vyzve na súperovom ihrisku Washington Football Team. Tí sú na štvrtom mieste nasadení ako víťazi svojej divízie, pričom im stačilo iba 7 výhier a 9 prehier aby to dokázali.

Prvé súboje v play-off môžeme sledovať už od 9. januára.

Zdroj: Kristián Beňuška / SAAF, Foto: Unsplash , NFL