Príbeh Hany Horkej, ktorá sa radovala z chytenia koronavírusu, prináša pohľad zo strany jej syna.

Príbeh neočkovanej českej speváčky, ktorá zomrela po tom, čo oslavovala chytenie koronavírusu, zachvátil národ po tom, čo jej syn povedal, že jej smrť by mala slúžiť ako varovanie pre tých, ktorí sa bránia očkovaniu.

Čoskoro po tom, čo v nedeľu zomrela speváčka Hana Horká (57), jej zronený syn Jan Rek si vylial srdce na sociálnych sieťach. Do českých spravodajských médií ponúkol prosbu, aby sa ľudia dali zaočkovať. Varoval aj pred považovaním nakazenia sa za niečo triviálne.

Napriek tomu, čo syn označil za silné povzbudenie svojej rodiny, pani Horká sa odmietla dať zaočkovať. Tešila sa, keď sa jej manžel a jej syn, obaja zaočkovaní, cez vianočné sviatky nakazili Covidom.

Namiesto toho, aby sa izolovala, úmyselne sa vystavila vírusu, povedal jej syn. Pár dní bola chorá, ale potom sa zdalo, že sa zotavuje.

hana horka a syn

V príspevku na Facebooku oslávila svoje zjavné uzdravenie a prirodzene získanú imunitu a povedala, že sa teší na „saunu, plávanie, kultúrny život“. To všetko jej podľa vírusových nariadení odopreli kvôli jej odmietnutiu očkovania.

O dva dni neskôr sa jej stav rýchlo zhoršil a zomrela.

Jediným varovaním rodiny, že niečo nie je v poriadku, povedal jej syn, bolo jej sťažovanie sa na boľavý chrbát.

„Potreli sme to masťou a ona si išla na chvíľu oddýchnuť,“ povedal pre české médiá. Dodal, že do niekoľkých minút zomrela. „Bolo to tak rýchle.“

Členovia rodiny uviedli, že považujú jej smrť za spôsobenú vírusom, hoci oficiálne výsledky pitvy ešte neboli zverejnené.

Pán Rek, 23, začal na sociálnych sieťach obviňovať tých, ktorí šíria lži o vakcínach, zo smrti svojej matky.

fake news ohladom koronavírusu

„Zobrali ste mi mamu, ktorá svoje argumenty zakladala na vašom presvedčení,“ povedal a nasmeroval svoje poznámky na odporcov očkovania. „Pohŕdam vami.“

Skepticizmus voči očkovaniu je hlboký v celej strednej a východnej Európe. Iba 63 percent Čechov je plne zaočkovaných, čo je oveľa menej ako vo väčšine západoeurópskych krajín. Keďže v stredu bolo hlásených približne 30 000 nových infekcií, krajina teraz zaznamenáva viac prípadov ako kedykoľvek počas pandémie.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: scmp, bbc, theconversation,