Čoskoro bude k dispozícii nová generácia liečby Covidu-19 a záleží na nej viac, ako si mnohí ľudia uvedomujú.

Nová liečba Covidu-19 má potenciál podstatne znížiť hospitalizáciu a smrť. A to aj napriek tomu, že Omicron oslabuje účinnosť vakcíny.

Jednoduchšie povedané, táto liečba môže pomôcť premeniť Covid na bežnejšiu respiračnú chorobu, podobnú bežnej nádche alebo chrípke.

Pripravujú sa dve liečby, jedna od spoločnosti Pfizer a jedna od spoločnosti Merck. Pomôžu tak so zdravotnými aj psychickými problémami. Nielenže môžu znížiť vážne prípady, ale môžu tiež znížiť strach a pomôcť spoločnosti vrátiť sa späť k normálu. Tým sa znížia obrovské sociálne a ekonomické vedľajšie účinky pandémie.

liečba covidu-19

Liečba od spoločnosti Pfizer a spoločnosti Merck je pomocou tabliet, ktoré ľudia užívajú päť dní po pozitívnom teste na Covid-19. Tabletky zabraňujú replikácii vírusu vo vnútri tela. Sú vo všeobecnosti podobné liečbe, ktorá spôsobila revolúciu H.I.V. starostlivosti v 90. rokoch 20. storočia.

Verzia spoločnosti Pfizer by mala byť široko dostupná začiatkom budúceho roka. Javí sa ako účinnejšia: vo výskumnom teste znížila riziko hospitalizácie alebo smrti o 85 percent. Verzia spoločnosti Merck, ktorá by mala byť k dispozícii skôr, znížila riziko o 30 percent.

F.D.A. panel odborníkov tento týždeň hlasoval tesne – 13 ku 10 – za odporúčanie schválenia liečby Merck. Agentúra zatiaľ neuviedla, kedy by jej experti mohli hlasovať o spoločnosti Pfizer.

„Toto bude v roku 2022 znamenať zmenu pre našu schopnosť kontrolovať Covid na celom svete,“ povedal Gándhí.

Jednou z hlavných výhod tabletiek je, že ich ľudia môžu užívať doma. Súčasné liečby Covidom, ako sú monoklonálne protilátky, sa zvyčajne podávajú v nemocnici.

Ďalšou výhodou je, že nenapádajú tú časť vírusu, ktorá sa s každým novým variantom najviac mení: spike proteín. To je dôvod, prečo vedci očakávajú, že liečba bude fungovať, aj keď sa vírus bude vyvíjať.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: waow, timemagazine, bbc, the guardian