Ešte pred 10-mi rokmi to u nás na veľkej časti územia počas zimných mesiacov vyzeralo priam rozprávkovo. Zasnežené kopce aj doliny, viac ako pol metra snehu, sánkovačky na dedinách aj v mestách. Dnes už o tom môžme len snívať, ba dokonca aj niektoré lyžiarske strediská už musia cez zimu zasnežovať, aby dokázali prežiť a ponúknuť komfort, na ktorý sú ľudia zvyknutí.

Toto si ale isto nemôžu povedať obyvatelia malého mesta na východnom pobreží jazera Erie v New York-u. Posledný februárový víkend ich domy pustošil silný vietor a vysoké vlny, ktoré v spoločnej kombinácii dokázali rodinné domy doslova zapuzdriť do ľadového obalu.

Vyzerá to falošne a zároveň neskutočne. Vo vnútri môjho domu je tma. Je to desivé.

Vyjadril sa miestny obyvateľ Ed Mis pre CNN. Ďalej sa vyjadril, že vo štvrtok na jeho dvore a dome ešte žiadny ľad nebol, v piatok už bol celý dom zakrytý. Meteorológovia sa vyjadrili, že práve kombinácia silného vetra, jazernej vody a mínusových teplôt spôsobili vytvorenie „ľadových domovov“. Pre pobrežie bolo najhoršie to, že jazero napriek nízkym teplotám nezamrzlo a vlny dosahovali pár metrov.

https://www.instagram.com/p/B9NhJdRggQr/?utm_source=ig_web_copy_linkZdroj: boredpanda.com / Photo: AP / elysesmithwx / larass_photographyy / brittany_dur