Rekordné dažde zaplavili tento týždeň domy, cesty a stanice metra v juhokórejskom hlavnom meste Seoul. Zabili najmenej deväť ľudí.

Seoul v posledných dňoch zažíva katastrofické záplavy. Prívalové dažde sa v stredu zmiernili, hoci v už zaplavených oblastiach môže do štvrtka napršať ešte ďalších 300 milimetrov. To môže viesť i k zosuvom pôdy.

seoul


Podľa juhokórejského ministerstva vnútra a bezpečnosti boli traja z tých, ktorí zomreli, uväznení v zatopenom polosuteréne. Ďalších 17 ľudí utrpelo zranenia a najmenej sedem ľudí je stále nezvestných. Viac ako 500 ľudí bolo evakuovaných odvtedy, čo Seoul v pondelok večer zasiahol silný dážď. Ministerstvo im poskytlo stany, prikrývky a ďalšie pomôcky. Úrady medzitým spúšťajú upratovacie a záchranné služby, pričom hasiči do stredy zachránili 145 ľudí.
Podľa ministerstva bezpečnosti bolo poškodených asi 2 800 stavieb. Šlo o domy, obchody, oporné múry a iné časti infraštruktúry. Väčšinu z nich údajne už v stredu opravili.

V Seoule zvyčajne spadne v auguste priemerne 348 milimetrov dažďa. Ide o najvlhkejší mesiac v roku. Niekoľko miest však zaznamenalo toľko zrážok len za jeden deň.

Fotografie z celého mesta počas záplav ukazujú ľudí, ktorí sa brodia cez cesty až po stehná vo vode. Sú však aj také, ktoré ľudí pobavili. Najznámejšia je obraz istého muža, ktorého situácia sa stala skvelou inšpiráciou pre ľudí skúsených s photoshopom.

Muž na kapote

Keďže sa obrázky tohto muža stali virálnymi, používatelia internetu dokonca fotografiu upravili. Napríklad, aby to vyzeralo romantickejšie s estetickým osvetlením. Taktiež mu poslali tím helikoptér, aby ho zachránili, a dokonca urobili z obrazu filmový plagát.

V skutočnosti však ide o reportéra Yonhap News, Park Sang Ryula, ktorý bol zámerne na vrchu svojho auta, aby natočil záplavy.


Mnohé krajiny východnej Ázie teraz zažívajú intenzívnejšie denné zrážky, pričom sa očakáva, že letné monzúny budú s otepľovaním Zeme silnejšie a nepredvídateľnejšie.

Mohlo by Vás zaujímať:


Zdroje: cnn.com, koreaboo.com  | Foto: koreaboo