6. marec 2020 pre našu krajinu znamená, že už aj na naše územie prenikol obrovský svetový strašiak menom Koronavírus s označením COVID-19. Kde sa vyskytol, čo to pre nás znamená a aké sú opatrenia?

Dnes, tesne predpoludním, dosluhujúci premiér SR Peter Pellegrini potvrdil médiám, že v Univerzitnej nemocnici v Bratislave sa nachádza pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na nový druh ochorenia COVID-19. Ide o 52 ročného pacienta, ktorý necestoval a nezdržiaval sa v oblastiach, kde je ochorenie už rozšírené. Jeho syn sa ale pred niekoľkými dňami vrátil z Benátok.

Pacient sa teda nachádza v nemocnici Kramáre. Sám sa vyjadril, že sa cíti dobre, nie je mu zle. Nachádza sa v karanténe. Samotný premiér vyzval občanov, ktorí sa cítia chorí, aby nepodliehali panike, nenavštevovali húfne lekárov, ale aby ich kontaktovali telefonicky a oni ich budú ďalej inštruovať. Keďže je koronavírus vírusové ochorenie, nedá sa liečiť antibiotikami. Liečba je symptomatická, čiže zmierňuje príznaky ako kašeľ, horúčka, dýchacie problémy (používajú sa bežne dostupné lieky).

K rúškam sa premiér vyjadril slovami, že je zbytočné ich kupovať vo veľkom, pretože by ich mali skôr používať chorí ľudia, aby ochránili okolie. Môže sa tiež stať, že nebudú ani dostupné pre personál v nemocniciach. Na tlačovej konferencii sa vyjadril aj hlavný hygienik SR so slovami, že nakazených bude pribúdať, ale urobia všetko pre to, aby sa epidémia nešírila.

Hovorca mesta Bratislava, Peter Bubla, povedal, že mesto je pripravené s mestskými časťami a samosprávnym krajom na koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Všetky informácie o situácii v hlavnom meste, vrátane odporúčaní a opatrení, ktoré sa doteraz vykonali, nájde verejnosť na webe www.zvladneme.to. Informovala o tom TASR.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vykonáva dezinfekciu držadiel vo vozidlách nad rámec bežnej každodennej hygienickej údržby vozidiel. Zároveň magistrát vydal pokyn na dodatočnú kompletnú dezinfekciu všetkých vozidiel MHD. Vodiči MHD budú na zastávkach automaticky otvárať všetky dvere, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch. Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie.

18:10

Taliansko hlási ďalších 49 mŕtvych z dôvody nákazy koronavírusom.

18:00

Aj SAD Zvolen začína s dezinfekciou autobusov nad rámec bežného čistenia.

16:50

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pre podozrenie na nový koronavírus zatvoril svoju druhú školu. Ide o Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici v Bratislave. Stredná škola bude zatvorená do 15. marca. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Dôvodom sú preventívne opatrenia pre koronavírus. Vzniklo totiž podozrenie, že jeden zo žiakov mohol prísť do kontaktu s nakazeným človekom,“ poznamenala Forman s tým, že o ďalšom postupe rozhodne škola na základe výsledkov testov spolu s krajom a regionálnym hygienikom.

16:25

V dovolenkovej destinácii Bali boli hospitalizovaný dvaja Slováci s podozrením na nový koronavírus.

16:13

Muž nakazený novým vírusom má aj zápal pľúc. Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril, že aj napriek tomu sa cíti dobre. Je mu podávaná adekvátna liečba. Otestovaní boli už aj manželka a syn spomenutého muža, ich výsledky by mali byť známe do 7 hodín.

16:03

Krízový štáb: Od pondelka sú zakázané prílety aj odlety do Talianska. Od dnes platí zákaz návštev vo všetkých nemocniciach a úrady vydajú zákaz návštev v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a vo väzniciach.

15:57

Odborníci pre oblasť verejného zdravia sa domnievajú, že novovznikajúce centrá nákazy v Európe a na Strednom východe by mohli urýchliť globálne šírenie choroby. India doteraz identifikovala 31 prípadov nákazy, pričom najmenej 17 z nakazených bolo v kontakte s ľuďmi cestujúcimi z Talianska.

15:52

Televízia Sky News informovala o tom, že celkový počet nakazených ľudí koronavírusom SARS-CoV-2 je už vyšší ako 100.000. Podľa bilancie Johns Hopkins University z amerického štátu Maryland vírusu podľahlo 3398 ľudí a vyliečilo sa 55.991 osôb. Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) varoval, že príliš veľa krajín nepodstupuje všetky potrebné kroky v boji proti šíreniu nákazy.

15:50

Prešov oznámil, že koronavírus sa nepotvrdil ani u jedného zo 4 pacientov, ktorí boli na toto ochorenie testovaní.

15:15

Koronavírus ďalej úraduje aj v Taliansku. Odložili kvôli nemu aj cyklistické preteky Tirreno – Adriatico i Miláno – San Remo.

14:54

Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva ľudí, aby obmedzili platbu a aj samotný kontakt s bankovkami, uprednostňovať by mali bezhotovostný styk.

14:50

Dopravný podnik mesta Žilina v súvislosti s koronavírusom tiež vydezinfikuje všetky vozidlá. Reaguje tak na šíriacu sa nákazu.

14:20

Každý občan SR dostane v piatok alebo v sobotu SMS správu so stručnými informáciami.

13:45

BSK informoval, že Koronavírus sa u žiaka strednej školy v Bratislave nepotvrdil.

13:00

 „Sme v stiuácii, kedy tu panuje aj chrípková epidémia, preto by som chcel upozorniť občanov SR, že aj na chrípku zomrie ročne niekoľko desiatok ľudí. Preto prosím, neprepadajme panike. Občanom budeme posielať SMS správy a verejnosť budeme pravidelne o všetkom informovať. Nie každý prejav choroby je koronavírus. Ak však máte podozrenie, ozývajte sa najskôr lekárom telefonicky a obmedzte kontakty s inýmu ľuďmi. Ak by sa lekárom zdali vaše príznaky podozrivé, pošlú pre vás sanitku,“ dodal na záver výzvu občanom Peter Pellegrini.

Zdroj: TASR / aktuality.sk / foto: pixabay.com