Tí čo sme prežívali ešte detstvo bez mobilov, tabletov a počítačov vieme, že šport a detstvo jednoducho patria k sebe. Hodiny a dni strávené vonku na čerstvom vzduchu, naháňačky, vybíjaná, lezenie po zdolateľných aj nezdolateľných prekážkach – to všetko robilo z detí všestranne pohybovo nadaných malých atlétov.

V dnešnej dobe sa žiaľ čoraz menej detí venuje športu a svoj čas mnohé z nich trávia pasívne pred televízormi, počítačmi, s mobilmi v rukách… Našťastie na Slovensku existujú organizácie, ktoré chcú tento nepriaznivý trend zvrátiť. Sú medzi nimi aj SAAF a Slovenská nadácia pre UNICEF.

Pre Slovenskú asociáciu amerického futbalu je jednou z priorít práve rozvoj športu a mládeže. V tomto období na to kladie obrovský dôraz, čo dokazuje vo viacerých oblastiach. Jednou z nich je nový vietor, ktorý prináša na hodiny telesnej výchovy študentov základných a stredných škôl. Svojím projektom Hraj Flag Futbal sa SAAF snaží motivovať deti k pohybu a vytvárať u nich správne návyky. Snaží sa im poskytnúť priestor pre rozvoj zručností, zaujať ich aj učiteľov a šíriť povedomie o tomto celosvetovo úspešnom športe.

https://www.facebook.com/American.football.in.Slovakia/posts/2666754653370776

A nie len to. V rámci rozvoja mládeže SAAF spojilo svoje sily s UNICEF a vznikol ďalší skvelý projekt s názvom Americký futbal pre UNICEF. Čo je cieľom projektu nám predstavuje Mária Sliacka, výkonná riaditeľka Slovenskej nadácie pre UNICEF a zároveň bývalá reprezentantka v plutvovom plávaní:

„Chlapci z komunity amerického futbalu majú veľké srdce. Je vidieť, že im na rozvoji detí naozaj záleží a rozhodli sa pomôcť aj nám. Zorganizovali zbierku, s cieľom vyzbierať finančnú čiastku, ktorá bude použitá na rozvoj mládeže v oblasti športu. Počas našich prvých stretnutí sme vymýšľali spôsob ako by každé dieťa mohlo mať také skvelé športové zážitky ako sme mali my. Rozhodli sme sa teda spoločne pracovať na tom, aby deti mali príležitosť rozvíjať sa. Toto je začiatok novej spolupráce a som veľmi rada, že sme si sadli nie len hodnotovo, ale aj ľudsky.“

Takto pozitívne spoločný projekt vníma Mária Sliacka. Treba držať palce a nepoľaviť. Tie určite drží aj Michal Slašťan, prezident SAAF, ktorý nám o spolupráci s UNICEF prezradil: 

„U nás v SAAF sme veľmi radi, že môžme s UNICEFom spolupracovať a aj takouto formou podporiť rozvoj mládeže. Veď je to jedna z našich priorít. Ešte viac sa mi páči príležitosť zapojiť do zbierky širokú verejnosť a vidieť, že nie každému je tento problém ľahostajný. Projekt Americký futbal pre UNICEF je aj dôkazom toho, že komunita tohto športu sa dokáže spojiť a po malých krokoch dospieť až do vytúženého cieľa. A tým je v tomto prípade vyzbieranie sumy 500€. Všetkým patrí veľká vďaka.“

Tak ako sme písali na začiatku, šport a deti jednoducho patria k sebe. Dúfame, že nie len teraz, ale aj v budúcnosti budú čoraz častejšie vznikať podobné príležitosti určené mládeži. Nezabudnite, projekt Americký futbal pre UNICEF môžete podporiť na tejto stránke. V prípade, že sa rozhodnete prispieť, budete zaradení do žrebovania o dres Slovenskej reprezentácie amerického futbalu s poďakovaním od UNICEF.