Od Anglicka a Francúzska po Taliansko a Nemecko sú európske krajiny plné pulzujúcich miest známych pre svoje múzeá, reštaurácie, nočný život a architektúru.

Určite si mal aj ty na toto leto plány. Či už festivaly, alebo dovolenka. Situácia síce zatiaľ nepovoľuje cestovanie do viacerých európskych krajín, no tento článok si odlož a inšpiruj sa. Nájdeš v ňom totiž niekoľko miest v Európe, ktoré musíš navštíviť.

Zdroj: Unsplash

Praha

Začneme hneď u susedov, v neďalekom Česku. Praha, prosperujúce a rušné mesto, teraz láka viac turistov ako kedykoľvek predtým. Ale jeho malebné centrum mesta zahaľuje temné dedičstvo aj odolnú minulosť. Dnes sú jeho legendárne kostoly, úzke uličky, skľučujúci hrad na kopci a mosty lemované sochami dejiskom mestskej rozprávky. Aj ten najnáročnejší cestovateľ by mal problém odolať kúzlam tohto mesta.

Zdroj: Unsplash

Dublin

Popri svojej tradičnej írskej kultúre bol do Dublinu infiltrovaný množstvom slávnych medzinárodných vplyvov. Mesto je najväčšie v Írsku a jeho rýchlo rastúca populácia prisťahovalcov privádza ľudí z celého sveta. Vplyv týchto kultúr je zrejmý z rozmanitej a živej kulinárskej scény, ktorú tu nájdete. To znamená, že si Dublin zachoval niektoré zo svojich klasických vlastností. Známe pre svoje tradície, vynikajúca literatúra, folklór, zvyčajná hudba a tanec a čerstvé pinty Guinnessu nikdy nie sú nedostatkom. Cestovatelia by mali očakávať, že pri svojej ďalšej ceste do Dublinu zažijú tradičné popri súčasnom. 

Zdroj: Unsplash

Berlín

Francúzsko je mierne narcistické voči Parížu  a podľa toho sa Nemecko hrdo hlási k Berlínu. Viac ako dve desaťročia od pádu Berlínskeho múru sa mesto vyžíva v kultúrnej renesancii, ktorá sa môže pochváliť všetkým, od múzeí a módy až po jedlo a nočné kluby. To však neznamená, že toto mesto zabudlo na svoju temnú minulosť; v skutočnosti atrakcie ako Pamätník zavraždeným európskym Židom , Topografia teroru a Múzeum Checkpoint Charlie sú dôkazom jeho nezlomnej úcty. Napriek tomu je Berlín na vzostupe. Dôkaz vám poskytne popoludnie pozorovania ľudí v rušnej kaviarni alebo celonočný tanečný festival v hip clube.

Zdroj: Unsplash

Lisabon

Lisabon, ktorý je často prehliadaný kvôli svojim obľúbeným európskym bratrancom, sa špecializuje na upokojenie turistov v bezstarostnom šarme. Sedí na vrchole siedmich kopcov a jeho uličky sa vinú medzi farebnými, storočnými budovami.  Na panorámu mesta vykúka fantazijný hrad  sv. Juraja , ktorý prepožičiava rozvíjajúcemu sa kozmopolitnému mestu záhadu starého sveta. A napriek moderným elegantným budovám, ktoré pomaly stúpajú po celom meste, žije dedinský život.

Zdroj: Unsplash

Istanbul

Preklenutie Východu a Západu – Európy a Ázie – Istanbul vlastní veľmi zložité dedičstvo. Kedysi hlavné mesto Osmanskej a Byzantskej ríše, prestížna história tohto mesta nám zanechala množstvo pamiatok, ktoré si treba vážiť. Navyše integruje svoju minulosť a súčasnosť a vytvára jedinečnú kombináciu architektúry; sklenený mrakodrap vedľa byzantského kostola alebo farebný bazár v tieni nákupného centra. Prírodná krajina je tiež pôsobivá. Bospor, úzka úžina, rozdeľuje mesto na dve časti a spája Marmarské more na juhu s Čiernym morom na severe. Z modrých vôd uvidia návštevníci panorámu dómov, veží a moderných veží. Aj keď Istanbul z diaľky vyzerá vyrovnane, vnútorná atmosféra je úžasne chaotická. 

Zdroj: Unsplash

Kodaň

Zatiaľ čo sa niektorí Európania tešia z haute couture a haute cuisine, Dáni si pochutnávajú na tom, čo považujú za vrchol sofistikovanosti: hygge . Hygge, definované ako „pohodlie“ alebo „útulnosť“, je hodnota odrážajúca sa v celej Kodani, od zručne zrekonštruovaného starožitného nábytku až po výdatné jedlá podávané v tradičných dánskych reštauráciách. Kvalita života je daná: Napokon, Dáni boli často označovaní za najšťastnejších ľudí na svete. Tak do toho, vyskúšaj život ako Dáni: naskoč na bicykel a prehliadni si Indre By, navštív squattery v Christianii, pochutnaj si na dánskom pečive vo Vesterbro alebo sa jednoducho potuluj a uvidíš sám, prečo je toto jedno z najobývateľnejších miest v Európe.

Zdroj: Unsplash

Budapešť

Budapešť je viac než len politické hlavné mesto Maďarska – je to aj obchodná a kultúrna súvislosť. Od svojej mnohotvárnej reštauračnej scény po bohaté židovské dedičstvo siaha kultúra takmer z každého centimetra perly Dunaja . Rozdelený pri Dunaji a zložený z troch hlavných regiónov – Pešť, Budín a Óbuda – Budapešť spája moderné vymoženosti so starou architektúrou a trávnatými parkami. Či už hľadáš kuchyňu, nakupovanie alebo múzeá, v Budapešti na ťa čaká množstvo všetkých. A ceny sú dosť spravodlivé, že si nebudeš musieť vyberať – môžeš si ich všetky dopriať. 

Zdroj: Unsplash