Nie nadarmo sa hovorí, že králik je najobľúbenejším domácim miláčikom. Nie je tomu divu.

Pred krátkym časom sme si s priateľom kúpili tohto nádherného maznáčika. Dlhé uši, jemné telíčko a skoky sem a tam. Tak možno opísať zakrslého králika, ktorý nám už týždeň robí spoločnosť. Naše mláďa má šesť týždňov, no neposednosť mu rozhodne nechýba. Spočiatku sme sa báli, či si králik na nové prostredie zvykne. Na naše počudovanie si nový príbytok rýchlo osvojil a treba ho mať na očiach každú sekundu. Jeho hravosť nemá hraníc.  Hoci je všetko krásne, milé a roztomilé, má to jeden háčik. O králika sa treba vedieť aj postarať a poskytnúť mu najlepšiu starostlivosť.

Chov

Tak ako každé domáce zvieratko, aj králik potrebuje starostlivosť a má svoje potreby. Ušiaci zastávajú tretie miesto v oblasti obľúbenosti spomedzi všetkých domácich maznáčikov. Tieto roztomilé stvorenia sú veľmi dôverčivé a na človeka sa dokážu naviazať skutočne rýchlo. Starostlivosť o nich samozrejme niečo aj stojí, no určite nás nezruinuje. Najdôležitejším a kľúčovým faktom je to, že malé klietky nie sú tým správnym rozhodnutím. Pre každého králika by mala byť klietka dostatočne veľká a mala by obsahovať všetko, čo zajko potrebuje. Každý králik potrebuje aj svoj výbeh, ktorý je pre jeho zdravie nevyhnutný. Králik potrebuje pohyb a dostatok voľného priestranstva.

Vybavenie

Okrem domčekov na spanie a zaujímavých prvkov na hranie, pohyb a ukrývanie sa, by mala byť klietka vybavená stojanom na seno a napájačkou  na vodu. Počas dňa môžete králika nechať vo výbehu na záhrade a na noc ho zavrite do klietky , kde nesmie chýbať seno a čerstvá voda. Dno klietky by malo byť vystlané drevenými alebo papierovými peletami, ktoré pri čistení ľahko vymeníte za nové. Majú vysokú schopnosť absorbovania  a prispievajú aj k zníženiu zápachu.  Každá klietka by mala obsahovať aj rôzne vetvičky alebo soľné kamene, na ktorých si králik brúsi zuby.  Zuby králikov neustále rastú a musia sa obrusovať. Hygiena klietky je veľmi dôležitá. Klietku by ste mali čistiť každé štyri dni, avšak všetko záleží od správania sa králika a od stavu klietky.

Výživa

Králik trávi tak, že neustále je. Novo zožratá potrava tak tlačí na skôr skonzumovanú potravu a posúva ju ďalej. Králik by mal mať neustále k dispozícii seno, napr. v stojane na seno. Samotné seno však nestačí. Aby mal králik dostatok živín, doplňte seno suchou potravou, čerstvou zeleninou, ovocím a zeleným krmivom. Dokonca aj hotové krmivá z obchodu obvykle nestačia ako kompletná strava, ale môžu byť podávané ako doplnková. My sme zvyknutí podávať svojmu králikovi ráno krmivo s vitamínmi. Poobede kúsok čerstvej a ošúpanej zeleniny a navečer znova potravu v podobe granuliek s vysokým obsahom vitamínov. Netreba však zabúdať na seno, ktoré by mal mať králik neustále k dispozícií presne tak ako aj vodu. Keď králik podrastie, stravovacie návyky môžete postupom času meniť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Krmivo VERSELE-LAGA Complete Junior pre králiky

Požieranie vlastného trusu

Zvláštnosťou králikov je, že požierajú časti vlastného trusu. Jedná sa o tzv. mäkký trus, ktorý je produkovaný slepým črevom  a obsahuje vitamín B.  Nebráňte králikovi v tomto správaní. Požieranie mäkkého trusu je nevyhnutné pre správne trávenie a zdravie každého králika.

Zdroj a foto: ČoJee!?