Býva zvykom, že druhá májová nedeľa patrí matkám. Ženám, ktoré v mnohých prípadoch obetujú celý svoj život, preto aby sme boli šťastný a spokojný. Jednoznačne si za to zaslúžia veľkú vďaku a úctu. Vedeli ste však o tom, že tento sviatok zo sebou prináša aj mnoho zaujímavostí? 

Prvé oslavy matiek boli už v Starovekom Grécku

Oslavy matiek majú korene už v starovekom Grécku. Gréci počas jarných slávnosti uctievali Reu – bohyňu plodnosti a materstva. Neskôr v roku 1644 anglický kráľ Karol I. zaviedol Mothering Sunday (Nedeľa matiek). 

Ann Jarvis – mierotvorkyňa, ktorá začala písať históriu Dňa matiek

História novodobého Dňa matiek začína pri mene Ann Jarvis z americkej Philadelphie. Počas Občianskej vojny sa snažila vytvoriť a podporovať vznik priateľstva a komunity matiek na oboch stranách vojny.  V jej šľapajách pokračovala aj jej dcéra, Anna Reeves Jarvis. Tá sa zaslúžila o zoficiálnenie tohto sviatku, ktorý prvýkrát oslavovali v roku 1908. 

Zdroj: townandcountrymag.com

Woodrov Willson  a šírenie Dňa matiek do celého sveta

Zásluhy pri rozšírení tohto sviatku do celého sveta má v istom zmysle americký prezident Woodrov Willson. Ten v roku 1914 vydal rezolúciu, ktorou ustanovil Deň matiek na druhú májovú nedeľu. Až po tejto udalosti sa začal tento sviatok postupne oslavovať na celom svete. 

Tretí najpopulárnejší sviatok na svete

Deň matiek je tretím najpopulárnejším sviatkom na svete. Niet sa čomu diviť, veď matky majú svoje špeciálne postavenie v mnohých kultúrach. Pred týmto sviatkom sú už len Vianoce a Veľká noc. 

Tešia sa najmä kvetom

Najčastejším darčekom na Deň matiek sú kvety a pohľadnice. Podľa niektorých údajov až jedna štvrtina predaných kvetov sa predá počas tohto sviatku. 

Zdroj: Zoe Schaeffer, Unsplash

Najrušnejší deň pre reštaurácie a najviac telefonických hovorov

V kolíske tohto sviatku Amerike zažívajú reštaurácie jeden z najväčších návalov. Podľa štatistík až 62 percent Američanov pozýva v tento sviatočný deň svoje mamičky na chutné jedlo. Okrem toho sa počas tohto dňa vykoná viac telefonických hovorov než v iné dni. Hovorímu tu približne o 122 miliónov telefonátov.

Zdroj: townandcountrymag.com, magazin.temponabytok.sk