Aplikácia pre ZOH v Pekingu, ktorú musia používať všetci účastníci hier, obsahuje bezpečnostné slabiny, ktoré používateľov vystavujú narušeniu osobných údajov.
Aplikáciu My2022 budú používať športovci, diváci a médiá na každodenné monitorovanie Covidu počas ZOH.
Aplikácia ponúkne aj hlasové chaty, prenosy súborov a olympijské správy. Ale skupina Citizen Lab pre kybernetickú bezpečnosť tvrdí, že aplikácia nedokáže zabezpečiť šifrovanie mnohých jej súborov. Čína obavy odmieta.
Otázky týkajúce sa aplikácie prichádzajú uprostred nárastu varovaní o technickej bezpečnosti návštevníkov pred hrami, ktoré sa začínajú 4. februára.
Ľudia, ktorí sa zúčastňujú olympijských hier v Pekingu, by si mali priniesť „burner“ telefóny. Tiež im odporúčajú vytvoriť nové e-mailové kontá pre čas strávený v Číne. Niekoľko krajín tiež údajne povedalo športovcom, aby svoje hlavné zariadenia nechali doma.
Správa Citizen Lab uviedla, že našla zoznam „cenzúrnych kľúčových slov“ zabudovaný do aplikácie a funkciu, ktorá ľuďom umožňuje označiť iné „politicky citlivé“ výrazy.
Zoznam slov obsahoval mená čínskych vodcov a vládnych agentúr. Taktiež odkazy na zabitie prodemokratických demonštrantov na Námestí nebeského pokoja v roku 1989. Nechýbala ani náboženská skupina Falun Gong, ktorú v Číne zakázali.
Analytici poznamenali, že tieto funkcie a bezpečnostné chyby nie sú pre aplikácie v Číne nezvyčajné. Napriek tomu predstavujú riziko pre používateľov.
Všetci návštevníci ZOH si musia stiahnuť túto aplikáciu 14 dní pred odletom do Číny. Použijú ju na denné zaznamenávanie ich zdravotného stavu. Zahraniční návštevníci tam majú tiež nahrať citlivé informácie, ktoré už boli predložené čínskej vláde. Ide o údaje o pasoch a cestovnú a lekársku anamnézu.
Citizen Lab uviedlo, že slabé stránky prenosu v softvéri aplikácie by mohli viesť k ľahkému zneužitiu údajov. Firma Internet 2.0 pre kybernetickú bezpečnosť tiež varovala pred možnými bezpečnostnými rizikami počas olympijských hier.
„Čínske národné zákony o bezpečnosti údajov nenavrhli podľa západných hodnôt súkromia a slobody. Neponúkajú rovnakú úroveň ochrany,“ uvádza sa v správe pre BBC.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: bbc.com | Foto: wingsdailynews, cnnbusiness, theseattletimes