Vo veku 85 rokov zomrel bývalý francúzsky futbalový reprezentant a legenda Realu Madrid Raymond Kopa. Ofenzívny stredopoliar sa zapísal do histórie ako prvý francúzsky držiteľ Zlatej lopty.

Kopa sa preslávil hlavne v druhej polovici 50-tych rokov, keď získal s Realom trikrát trofej pre víťaza Európskeho pohára majstrov. Prevažnú časť svojej hráčskej kariéry strávil v domácej súťaži, kde hral za Angers a Remeš. Celkovo získal v najvyššej francúzskej súťaži štyri majstrovské tituly. Na reprezentačnej scéne odohral za „Les Bleus“ 45 stretnutí, v ktorých strelil 18 gólov. V roku 1958 získal na MS bronzovú medailu.
Svojím výkonom na MS 1958 dopomohol aj k rekordnému zápisu Justa Fontainea, do dnešného dňa drží rekord v počte strelených gólov na jednom finálovom turnaji MS. Na šampionáte vo Švédsku nastrieľal trinásť gólov. „Bol mi ako starší brat. V roku 1958 sme zdieľali spoločné izby, väčšinu nocí sme strávili rozhovormi o futbale. S Raymondom sme vytvorili úžasné partnerstvo. On bol driblér a prihrával až vtedy, keď všetkých obišiel. Vždy som tam bol a čakal na jeho prihrávku, keď dokončil svoj slalom,“ spomínal na svojho reprezentačného kolegu Fontaine.
V roku 2004 legendárny Brazílčan Pelé zaradil Kopu medzi stovku najlepších žijúcich futbalistov. „Smrť Raymonda Kopu vrhla federáciu do obrovského smútku. Je to veľká strata pre francúzsky futbal. Raymond Kopa je medzi legendami. Jeho klubová a reprezentačná kariéra bola výnimočná,“ povedal prezident Francúzskej futbalovej federácie Noel Le Graet.
Kopa zomrel v piatok ráno v angerskej nemocnici po dlhej chorobe. K úmrtiu svojho bývalého hráča sa vyjadril na svojej oficiálnej webstránke aj Real Madrid: „Bol jednou z hviezd vtedajšieho obdobia, v Reale vytvoril legendárny útok spolu s takými hráčmi ako Rial, Puskás, Gento a Di Stefano.“
Na Kopu si zaspomínal aj trojnásobný držiteľ Zlatej Lopty Michel Platini: „Bola to legendárna postava. Bol na nás tvrdý, ak sme nehrali dobre. Čas od času bola jeho kritika otravná. Futbalisti totiž nie sú radi kritizovaní. Akceptovali sme to, pretože to bolo od Raymonda Kopu.“ Informovala o tom agentúra AP.

Zdroj: TASR