Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Jeho politickým cieľom bolo odstránenie režimu HSĽS a začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.

Začnite s vysťahovaním

Slovenský štábny dôstojník Ján Golian vydal rozkaz presne o ôsmej hodine večer. Po odznení dohodnutého hesla „Začnite s vysťahovaním“ sa odštartovalo Slovenské národné povstanie. Centrom SNP bola Banská Bystrica.

Väčšina západoslovenských posádok však jeho výzvu neposlúchla a Východoslovenskú armádu Nemci takmer bez boja odzbrojili. Vzhľadom na to zostalo povstalecké územie zredukované na oblasť stredného Slovenska, horné Ponitrie a východnú časť Spiša. Došlo tiež k zbytočným stratám veľkého množstva vojenského materiálu. Napriek týmto nepriaznivým okolnostiam dokázali povstalci vzdorovať tlaku okupačných vojsk po celé dva mesiace.

Nakoniec však nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945.

,,Slovenská republika si túto udalosť musí pripomínať, aby aj naše deti a vnúčatá vedeli ďalej šíriť ten odkaz a, samozrejme, aby sme prebili hlasy, ktoré majú tendenciu poškodiť SNP alebo dávať mu rôzne prívlastky, ktoré naozaj nie sú pravdivé,“ hovorí minister obrany SR, Jaroslav Naď.

V niektorých slovenských mestách sa dokonca nachádza Ulica 29. augusta (na počesť SNP). Taktiež sa jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku nachádza v Banskej Bystrici. Ide o Múzeum Slovenského národného povstania, ktorého úlohou je pripomínať práve obdobie druhej svetovej vojny a samotné SNP.

Víkendové oslavy 76. výročia SNP

Banská Bystrica aj tento rok organizuje víkendové oslavy 76. výročia SNP, preto na vodičov čakajú dopravné obmedzenia. Oslavy odštartoval v piatok večer tradičný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, počas ktorého boli ocenené osobnosti a organizácie aktívne podporujúce činnosť Múzea SNP. Sobotňajší program osláv je venovaný pietnej spomienke a krátkemu kultúrnemu programu. Nenechajte si ujsť ani prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky či atraktívny zoskok výsadkárov.

Zdroj: upn.gov.sk, teraz.sk & bystricoviny.sk | Foto: wikipedia.org