Skúste len popremýšľať nad všetkými výzvami, ktorým čelia športovci. Denne musia zvládať vyčerpávajúce tréningy, prehraté zápasy, nenaplnené ciele a osobné zlyhania. V tomto článku si prečítate o piatich športovcoch, ktorí sa aj napriek ťažkým výzvam odmietli vzdať sa.

KIERAN BEHAN, gymnasta.

Predstavte si, že vám lekári povedia, že už nikdy nebudete môcť chodiť. Mladý gymnasta si to predstavovať nemusel, pretože presne tieto slová počul po operácii zhubného nádora, ktorý mal na stehne. V tom čase mal Behan iba 10 rokov. Operácia neprebehla najlepšie a Kieran sa prebudil v bolestiach, ktoré boli spôsobené poškodením nervového systému. Aj napriek týmto udalostiam a faktu, že bol odkázaný na invalidný vozík, bol gymnasta stále odhodlaný stať sa olympijským šampiónom v gymnastike.

Na vozíku strávil celých 15 mesiacov a po tomto čase sa rozhodol vrátiť sa do telocvične. Tam ale ani tentokrát nepobudol dlho, pretože o pár mesiacov utrpel závažné poranenie hlavy, kvôli ktorému úplne stratil koordináciu. Kieran sa do školy vrátil s barlami a bol šikanovaný. Trvalo celé tri roky, kým získal pôvodnú formu. S tou už mohol chodiť na súťaže. Po úspešnej kvalifikácii na majstrovstvá Európy si Kieran poranil koleno. V tomto momente to chcel už s gymnastikou vzdať. Dal tomu však ešte jednu šancu, čo sa mu oplatilo. V roku 2011 sa Kiernan Behan stal európskym šampiónom a kvalifikoval sa na Olympijské hry, ktoré sa konali v roku 2012 v Londýne. Dá sa povedať, že práve tento športovec je skvelým dôkazom toho, ako by mala vyzerať olympijská duša.

KIERAN BEHAN

MICHAEL JORDAN, basketbalista.

Michael Jordan je už roky považovaný za najlepšieho basketbalistu histórie. Svoj úspech pripisuje svojim pádom, vďaka ktorým sa chcel zdokonaliť ešte viac. O svojom veľkom talente nevedel dosť dlho. V jednom zahraničnom interview Jordan povedal, že si rátal všetky neúspechy vo svojej kariére. Tie zahŕňali 300 prehratých zápasov a 26 hodov, vďaka ktorým mohol jeho tím vyhrať. Mnoho športovcov by prehry demotivovali, no Michael Jordan mal od začiatku kariéry správny prístup a tieto zlyhania nazval receptom na úspech.

MICHAEL JORDAN

BETHANY HAMILTON, surfistka.

Táto surfistka vyrástla na ostrove Lihue, takže nie je žiadnym prekvapením, že vlny boli jej prechodným bydliskom už keď mala 7 rokov. V roku 2003 jej žralok odhryzol časť ľavej ruky. Bethany si po tejto tragédii dala dva sľuby – že nebude vzlykať nad svojim nešťastím a že sa vráti na surf. Trvalo to presne 26 dní, kým sa jej podarilo splniť druhý sľub. Momentálne sa nachádza v TOP 50 ženských surfistiek a na národnom šampionáte vyhrala 1. miesto.

Hoci bola kvôli hendikepu dlho frustrovaná, stala som vzorom pre ľudí s podobným osudom. Nehoda ju donútila povzniesť sa nad ťažkými chvíľami a poraziť všetky svoje strachy. Jej príbeh bol inšpiráciou pre film Soul Surfer z roku 2011, v ktorom si zahrala známa herečka Anna Sophia Robb.

BETHANY HAMILTON

MUHAMMAD ALI, boxer.

Muhammad Ali sa považuje za najlepšieho boxera všetkých čias. Vyhral mnoho cien ako napríklad Zlatú rukavicu alebo zlato na Olympijských hrách v roku 1960 v Ríme. Dňa 3. decembra 2012 dostal kráľovskú korunu, ktorá ho označuje za „kráľa boxu“. Svojou kariérou a životom po nej inšpiroval mnoho ľudí. Po odchode do dôchodku sa začal venovať filantropii a charitám – najmä tým, ktoré sú spojené s Parkinsonovou chorobu. Práve symptómy tohto ochorenia sa u boxera objavili v roku 1982.

Ali sa boxu začal venovať kvôli šikane. Keď mal 12 rokov, niekto mu ukradol bicykel, a už vtedy bol odhodlaný pomstiť sa všetkým zlodejom. Mnoho atlétov si prejde zložitým procesom, v ktorom sa snažia zbaviť sa strachu z prehry. Týmto procesom si Alii prešiel veľmi rýchlo a môžeme ho zaradiť medzi športovcov, ktorí radi riskovali. Práve vďaka tomu sa stal inšpiráciou pre ďalšie generácie.

MUHAMMAD ALI

MICHAEL PHELPS, plavec.

Nikto nepredpokladal, že sa narodí osoba, ktorá bude schopná vyhrať počas jedných Olympijských hier až 8 medailí. Michaelovi Phelpsovi sa to podarilo a vo svojej zbierke ich má 19, z ktorých je až 15 zlatých. Keď bol Phelps dieťa, diagnostikovali mu ADHD a nejaký čas užíval lieky. Mnoho ľudí tvrdí, že pacienti s ADHD trpia nepokojom a impulzívnosťou. Taktiež však majú úžasnú schopnosť sústrediť sa niečo, čo ich baví a zaujíma. Vďaka plávaniu bol preto Phelps schopný objaviť tú pozitívnu stránku ADHD. Plavec ukázal, že dokáže poraziť toho najsilnejšieho a najsústredenejšieho súpera na svete. Vďaka svojim víťazstvám sa stal inšpiráciou pre ľudí, ktorí trpia mentálnymi poruchami.

MICHAEL PHELPS

Foto: Austris Augusts