„Afganské dievča“ sa preslávilo v roku 1985 objavením sa na obálke časopisu National Geographic. Taliansky premiér Mario Draghi mu podľa vyhlásenia tlačového úradu talianskej vlády udelil štatút utečenca.

Pozoruhodný portrét 12-ročnej Sharbat Gulu, známej ako „Afganské dievča„, urobili v roku 1984. Táto paštúnska sirota žila v utečeneckom tábore na afgansko-pakistanskej hranici. Zverejnili ho nasledujúci rok, avšak Gulu vypátrali až o desaťročia neskôr. Žila v Pakistane a ešte veľmi dlho nikto nepoznal jej meno.

Podľa úradu talianskeho premiéra dorazila Gula do Ríma tesne pred štyridsiatkou.
„V roku 1985 vďaka fotografiám Steva McCurryho, ktorý ju ako veľmi mladé dievča v utečeneckom tábore v Peshawar rok predtým odfotil na obálku časopisu National Geographic, získala Sharbat Gula globálnu slávu až do tej miery, že symbolizovala peripetie a konflikty histórie, ktorou Afganistan a jeho ľudia prechádzali,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil Draghiho úrad.

afganské dievča

„V reakcii na žiadosti ľudí z občianskej spoločnosti a najmä z neziskových organizácií aktívnych v Afganistane, ktoré po udalostiach z augusta minulého roka dostali výzvu Sharbat Gulu o pomoc pri odchode z krajiny, to vzal na seba predseda vlády. Zorganizoval jej presun do Talianska. V širšom kontexte šlo o program evakuácie afganských občanov a plán vlády na ich prijatie a integráciu,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

CNN sa pýtalo talianskej vlády, či aj Gulovej rodine bol udelený štatút utečenca, no zatiaľ nedostali odpoveď.
V roku 2016 McCurry rozpovedal pre CNN príbeh za fotografiou.

„Vedel som, že má neuveriteľný pohľad, prenikavý pohľad,“ povedal. „Ale okolo nás bol dav ľudí, okolo sa víril prach a bolo to pred digitálnymi fotoaparátmi a nikdy ste nevedeli, čo sa s filmom stane.“
McCurry povedal, že vedel, že obrázok je výnimočný, keď ho vyvolal.
„Ukázal som to redaktorovi National Geographic a on vyskočil na nohy a zakričal, ‚to je naša ďalšia obálka‘,“ dodal.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: cnn.com | Foto: bbc, the guardian, cnbc