Historický fotograf je súťaž, kde fotografi z celého sveta zdieľajú snímky historických miest, krajiny a štruktúr, kde žijú.

„Minulosť nie je nikdy mŕtva,“ napísal raz víťaz Nobelovej ceny, románopisec, William Faulkner. „Nie je to ani minulosť.“
Tento slávny citát by sa mohol týkať mnohých víťazov tohtoročnej súťaže Historic Photographer of the Year. Fotografi z celého sveta tu zdieľali snímky historických miest, krajiny a štruktúr, kde žijú.

historický fotograf

Prihlášky hodnotili na základe „originality, kompozície a technickej zdatnosti“. Okrem toho sa hodnotil aj aj kontext obrazu a príbehu, ktorý sa za ním skrýva.
Dan Korn, viceprezident siete Sky History vo Veľkej Británii a jeden z porotcov súťaže, poznamenal, že napriek všetkému kreativita počas pandémie stále prekvitá.

„Za posledných pár rokov sme zažili toľko obmedzení a ťažkostí,“ povedal. „Ale potom vidíme niektoré z nádherných diel, ktoré sú tu vystavené. Ikonické a významné miesta z celého sveta zachytili tak živo. Sú znakom toho, že história a ľudstvo sú v roku 2021 veľmi živé v celej svojej kráse.“
Tohtoročné vychvaľované fotografie pochádzajú z Walesu, Brazílie a Turecka.

Tu sú niektoré z najdôležitejších.

Víťaz súťaže Historický fotograf:

historický fotograf, víťaz


Tohtoročnú celkovú cenu získal Steve Liddiard za fotografiu majáku Whiteford Point vo Walese. Táto jedinečná liatinová konštrukcia, postavená v roku 1865, je už dlho obľúbeným námetom na fotografovanie. Liddiard zachytil maják v dramatickej chvíli, čím si získal obdiv porotcov.
Cez deň pracuje Liddiard ako odborný lekár pre Národnú zdravotnú službu (NHS).
„Kto by si to bol pomyslel!“ napísal na svojej stránke na Instagrame. „Chlapík (túlajúci sa) pred tromi rokmi, skúmajúci Wales, aby si pomohol s vlastným duševným zdravím, sa zmenil na niečo takéto.“

Ďalšie pozoruhodné obrázky:

Sponzormi cien boli aj britská History Hit TV a skupina na ochranu dedičstva Historic England. To znamená, že sa prihlásilo pomerne veľa príspevkov z celého Spojeného kráľovstva.
Ďalšími obrázkami, ktoré získali uznanie v súťaži, boli fotografie katedrály v Hereforde, veže svätého Michala v Glastonbury a záber západu slnka od Scotta Antcliffa na hrad Bamburgh v Northumberlande.

historický fotograf

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: cnn.com | Foto: nytimes, bbc, historicphotographer