Americký krasokorčuliar Nathan Chen vyhral zlato, na internete sa objavili informácie o pozitívnom drogovom teste jedného z Rusov.

Nathan Chen

Po skočení posledného skoku sa vo štvrtok už o 6:30 ráno vedelo, že sa Nathan Chen stal olympijským zlatým medailistom. Štyri dlhé roky po zdrvujúcom piatom mieste na posledných olympijských hrách zakorčuľoval ako najlepšie vedel. Podarilo sa. S veľkým náskokom zabral prvé miesto s 332.60 bodmi. Jeho komplikovaný program a vydarené štvorité skoky mu zaistili prvé miesto. Napriek tomuto fenomenálnemu programu sa však viac rozprávalo o jeho kostýme, nie každému sa totiž páčil.

Čo si o ňom myslíte?

Na druhom mieste sa umiestnil len 18-ročný Yuma Kagiyama s 310.05 bodmi. Yuma pokračuje v šľapajach jeho otca, Masakazu Kagiyama, ktorý je trojnásobným japonským šampiónom.

yuma kagiyama

Bronzovú medailu vyhral Shoma Uno, ktorý minulé olympijské hry skončil so striebrom. Od poroty získal 293.00 bodov. Jeho program nebol zďaleka tak čistý, ako program Nathana alebo Yumy, avšak vďaka svoje interpretácii a dostatočným technickým komponentom sa dostal na tretie miesto. O tom sa vyjadril, že je zaň nesmierne vďačný.  

shoma uno

Veľkým favoritom bol Yuzuru Hanyu, dvojnásobný zlatý medailista (Sochi 2014, PyeongChang 2018). Umiestnil sa ako štvrtý. Ten však uprednostnil pred bezpečným programom pokus o skočenie prvého štvoritého Axela v histórii. Aj keď ho neskočil čisto, podarilo sa mu ho certifikovať a zapísal sa takto do histórie. Pevne veríme, že sa čoskoro objaví s plne rotovaným skokom a hlavne zdravým členkom, ktorý ho trápil počas voľnej jazdy.

Dopingový škandál Rusov

9. februára sa na internete začali objavovať správy o dopingovom škandále. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oznámil, že medailový ceremoniál pre tímové krasokorčuliarske podujatie sa odloží z dôvodu „právnej konzultácie“.

USA Today hneď informovali, že zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že oneskorenie bolo spôsobené pozitívnym testom na drogy jedného člena ruského šesťčlenného tímu, neuviedli však, ktorý športovec mal pozitívny test.

Ruskí športovci súťažia ako členovia Team ROC alebo Ruského olympijského výboru v dôsledku dopingového škandálu v roku 2019, ktorý zahŕňal Ruskú antidopingovú agentúru.

Do teraz sa k nám nedostali konkrétne informácie. Oficiálny výbor totižto všetko odmietol „komentovať.“

K situácii sa vyjadril Jackie Wong, ktorý ako športový komentátor pravidelne pridáva informácie z Pekingu týkajúce sa krasokorčuľovania.

„V priebehu posledných 30 minút viaceré zdroje informovali, že ruská krasokorčuliarka Kamila Valieva neprešla dopingovým testom, čo viedlo k odloženiu tímového medailového ceremoniálu a dnešnej právnej konzultácie – dôležité je poznamenať, že zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne vyhlásenie.“

Kamila Valieva vyhrala pre Rusko medailu v tímovom evente, je tiež veľkým favoritom na zlato v disciplíne žien. Valieva má len 15 rokov, čo by vysvetľovalo, prečo sa k tejto situácii nikto nemôže vyjadriť. Za osoby zodpovedné za doping sa totižto považujú športovci starší ako 16 rokov. Valieva je ako maloletá teda pod ochranou zákona.

Neostáva nám nič iné, ako čakať na oficiálne informácie. Je však jedno, čo vieme. Valieva sa stále pripravuje na jazdu, ktorá by sa mala uskutočniť v utorok ráno. Robí tak napriek tomu, že ak sa tieto informácie potvrdia ako pravdivé, hrozí jej diskvalifikácia.

K situácii sa vyjadrili i Elizaveta TuktamyshevaEvgenia Medvedeva, ruské krasokorčuliarky, ktoré Valievu verejne podporili. Je podstatné si uvedomiť, že Valieva má len 15 rokov a zodpovední by mali byť v prvom rade jej tréneri.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: Jackie Wong, thehill.com | Foto: instagram.com/isufigureskating, instagram.com/kamilavalieva26

reklama