Veľká Británia v pondelok varovala, že môže spoločnosti TikTok uložiť pokutu 27 miliónov libier za potenciálne zlyhanie ochrany súkromia detí.

Populárnej aplikácii TikTok hrozí pokuta 27 miliónov libier za to, že nechráni súkromie detí v Spojenom kráľovstve. Podľa údajov spoločnosti má aplikácia 1,39 miliardy používateľov, z ktorých je 1 miliarda aktívnych používateľov.

V pondelok zaslali TikToku britské orgány varovné oznámenie. V ňom uviedli, že spoločnosť narábala s informáciami mladých ľudí bez príslušného povolenia od ich rodičov.

dieťa, tiktok

Zatiaľ čo zistenia sú predbežné, právny dokument, ktorý spoločnosti TikTok zaslal úrad komisára pre informácie, predstavuje formálne oznámenie, že regulačné orgány zamýšľajú uložiť im pokutu.

Nie je to prvýkrát, čo aplikácia na zdieľanie videí čelila obvineniam z nedostatočnej ochrany súkromia mladších používateľov. V roku 2019 Musical.ly súhlasilo so zaplatením pokuty vo výške 5,7 milióna dolárov za porušenie zákona o ochrane súkromia detí.

Úrad komisára pre informácie (ICO) uviedol, že spoločnosť sociálnych médií „mohla spracovať údaje detí mladších ako 13 rokov bez príslušného súhlasu rodičov“.

„Všetci chceme, aby mohli deti spoznávať digitálny svet, ale s náležitou ochranou súkromia údajov,“ povedal komisár pre informácie John Edwards.

V reakcii platforma uviedla, že nesúhlasí s predbežnými názormi ICO a zdôraznili, že neboli dosiahnuté žiadne konečné závery.

Britské regulačné orgány uviedli, že vyšetrovanie TikToku bolo súčasťou oveľa širšieho úsilia v Spojenom kráľovstve zabezpečiť, aby spoločnosti dodržiavali nové pravidlá.

„Momentálne skúmame, ako viac ako 50 rôznych online služieb dodržiava Detský kódex,“ uviedol vo vyhlásení John Edwards.

Len mesiace pred nadobudnutím platnosti Detského kódexu vo Veľkej Británii populárne aplikácie ako YouTube, TikTok a Instagram oznámili, že posilňujú ochranu detí.

Pred dvoma týždňami Kalifornia uzákonila rozsiahly nový zákon o online bezpečnosti pre maloletých inšpirovaný britským úsilím. Nová legislatíva, ktorá má vstúpiť do platnosti v roku 2024, sa volá California Age-Appropriate Design Code Act.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com, digitaljournal.com | Foto: pixabay, instagram.com/tiktok