Odlesňovanie v brazílskom pralese Amazon dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 15 rokov, ukazujú oficiálne údaje.

Správa brazílskej agentúry pre výskum vesmíru (Inpe) zistila, že odlesňovanie sa za rok zvýšilo o 22%. Brazília, známa pralesom Amazon, patrila medzi niekoľko krajín, ktoré počas klimatického summitu COP26 sľúbili ukončiť a zvrátiť odlesňovanie do roku 2030. Amazon je domovom asi troch miliónov druhov rastlín a živočíchov a jedného milióna pôvodných obyvateľov.

amazon

Je to životne dôležitá zásobáreň uhlíka, ktorá spomaľuje tempo globálneho otepľovania. Podľa najnovších údajov sa v období 2020-21 stratilo približne 13 235 kilometrov štvorcových, čo je najviac od roku 2006.

Minister životného prostredia Joaquim Leite uviedol, že údaje prestavujú „výzvu“ a povedal: „Vo vzťahu k týmto zločinom musíme byť dôraznejší“. Dodal, že údaje „nepresne odzrkadľujú situáciu v posledných mesiacoch“.

Odlesňovanie Amazonu sa zvýšilo za prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý podporil poľnohospodárstvo a baníctvo v dažďovom pralese. V minulosti sa tiež dostal do konfliktu s Inpe kvôli odlesňovaniu. Túto agentúru v roku 2019 obvinil zo špinenia dobrého mena Brazílie.

amazon

Napriek tomu na novembrovej klimatickej konferencii v Glasgowe bola Brazília medzi niekoľkými krajinami, ktoré podpísali významnú dohodu o ukončení a zvrátení tejto praxe.

Záväzok zahŕňal takmer 14 miliárd libier z verejných a súkromných prostriedkov. Časť z nich pôjde do rozvojových krajín na obnovu poškodenej pôdy, boj proti lesným požiarom a podporu domorodých komunít.

Už predtým sa odhalilo úzke prepojenie medzi odlesňovaním Amazonu a medzinárodnými dodávateľskými reťazcami. Minulý rok vyšetrovanie Greenpeace odhalilo prepojenie medzi masovým odlesňovaním regiónu a potravinami predávanými v britských supermarketoch a reštauráciách.

Vyšetrovanie zistilo, že Tesco, Asda, Lidl, Nando’s a McDonalds predávali mäso od dodávateľa zo Spojeného kráľovstva. Dobytok kŕmili sójou pestovanou na farmách vybudovaných v odlesnených oblastiach. Len tento týždeň Jair Balsonaro na turné v Dubaji povedal investorom, že útoky na Brazíliu týkajúce sa odlesňovania sú „nespravodlivé“.

„Chceme, aby ľudia poznali skutočnú Brazíliu,“ povedal s tým, že 90% lesa je stále zachovaných.

No, tieto najnovšie čísla odhaľujú skutočnú Brazíliu – krajinu, ktorej vláda od samého začiatku hovorila o možnostiach rozvoja Amazonu a zároveň bagatelizovala obavy o životné prostredie. Nielen to, tieto čísla boli v skutočnosti datované 27. októbrom – zdá sa, že sa konali až po COP26.

Jair Bolsonaro sa na COP26 nezúčastnil. Napriek tomu však jeho delegácia chcela ísť do Glasgowa a presvedčiť svet, že ľudia sa o Brazílii mýlili. Na záver uviedla, že posunie ďalej svoj záväzok ukončiť odlesňovanie do roku 2028.

Ale s číslami ako sú tieto, kto teraz môže veriť Jairovi Bolsnarovi?

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: NPR, greenpeace