Covid-19 je teraz hlavnou príčinou úmrtí v Európe. Toto uvádza W.H.O. vo vyhlásení s takmer 4 200 novými úmrtiami denne, čo je dvojnásobok počtu z konca septembra.

Svetová zdravotnícka organizácia v utorok predpovedala, že počet obetí na Covid-19 v Európe presiahne dva milióny ľudí. Dodala, že kontinent zostáva „pevne v zovretí pandémie koronavírusu“.

Koronavírus je teraz hlavnou príčinou úmrtí v Európe, uviedla agentúra vo vyhlásení s takmer 4 200 novými úmrtiami denne. Ide o dvojnásobok počtu z konca septembra. K dnešnému dňu Európa vrátane Británie a Ruska hlásila 1,5 milióna úmrtí. Očakávajú, že odteraz až do jari nemocničné lôžka v 25 krajinách a jednotky intenzívnej starostlivosti v 49 krajinách zažijú „vysoký alebo extrémny stres“.

covid-19

Doktor Hand Kluge, regionálny riaditeľ W.H.O. povedal, že Európa čelí náročnej zime. „Aby sme mohli žiť s týmto vírusom a pokračovať v našom každodennom živote, musíme zaujať prístup vakcína a viac,“ povedal.

To znamená zaočkovať sa, alebo si ísť po tretiu vakcínu. Prijať ďalšie preventívne opatrenia, aby sa predišlo opätovnému zavedeniu blokád, ako je napríklad výzva verejnosti, aby nosila masky a udržiavala fyzickú vzdialenosť.

V Európe už podali viac ako miliardu dávok vakcíny. Asi 53 percent populácie je plne zaočkovaných. Krajiny však majú priepastné rozdiely v zaočkovanosti, uvádza organizácia. Je nevyhnutné zvýšiť zaostávajúcu mieru, dodávajú predstavitelia.

V posledných dňoch európske krajiny zaviedli obmedzenia, aby sa pokúsili obmedziť najvyšší nárast nových prípadov v regióne od začiatku pandémie. Rakúsko začalo v pondelok štvrtú karanténu a Nemecko tlačí na svojich občanov, aby sa dali zaočkovať. Slovensko, Lichtenštajnsko a Česká republika majú celosvetovo najvyššiu mieru nových prípadov v pomere k populácii. Na Slovensku sa od dnes oficiálne začína lockdown,

W.H.O. za Európske krajiny považuje nielen krajiny Európskej únie, ale aj krajiny ako Británia, Island, Nórsko, Švajčiarsko, Turecko, Izrael, Rusko, Ukrajina a niekoľko krajín Balkánu a Strednej Ázie.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: bbc, nature, dw