Legendárny frontman skupiny Queen naposledy vydýchol 24. novembra 1991. Táto smutná správa otriasla celým svetom. Aj po 30 rokoch je Freddie Mercury stále medzi nami, a to v podobe piesní. Pripomeňme si jeho hudobný aj osobný život.

Freddie Mercury bol jeden z najväčších rockových spevákov a skladateľov všetkých čias. Do povedomia ľudí sa dostal vďaka svojmu exotickému pôvodu, výnimočnému hlasu, spevu a, samozrejme, okázalému vystupovaniu a kostýmom.

Freddie Mercury a jeho vystupovanie

Freddie, vlastným menom Farrokh Bulsara, sa narodil 5. septembra 1946 na ostrove Zanzibar. Jeho rodičia boli Parsovia, príslušníci starobylého ázijského etnika, ktoré ako náboženstvo vyznáva zoroastrizmus. Freddie vychodil britskú internátnu školu v Indii. Na školu nemal dobré spomienky, pretože ho deti šikanovali kvôli výzoru a veľkým zubom, ale jedinú dobrú vec, ktorú si odtiaľ odniesol, je jeho prezývka Freddie.

Ako vznikla kapela Queen?

V januári 1964 vypukla revolúcia na Zanzibare, preto sa celá rodina musela presťahovať do Veľkej Británie. Freddie začal študovať na Ealing Art College odbor grafický dizajn, z ktorého získal diplom. Hovorí sa, že logo kapely Queen navrhol sám Freddie.

Jeho srdce však túžilo po niečom inom, a tak ho časom zlákala hudba. Vynikal v hre na klavíri už od siedmich rokov a tiež v speve v rozsahu štyroch oktáv. Svoju prvú kapelu založil ako dvanásťročný. Na koncertoch sa hraniu na nástroj vyhýbal, keďže sa chcel venovať publiku. Hudba ho nakoniec úplne pohltila a môžeme povedať, že to bol ozaj nadaný a všestranný umelec.

Freddie Mercury a jeho kostým

V Londýne sa zoznámil s členmi rockovej kapely Smile, ktorú tvorili gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor. V apríli 1970 založili skupinu Queen, ktorú v marci 1971 doplnil basgitarista John Deacon. Postupne si líder skupiny osvojil nové meno Freddie Mercury. Kapela pôsobila v tejto zostave až do Freddieho smrti.

Zaujímavosťou je, že v roku 2019 mala kapela Queen (Kráľovná) viac peňazí ako samotná britská kráľovná Alžbeta II. Rock’n’rollové legendy dnes majú hodnotu 520 miliónov eur dohromady, zatiaľ čo majetok Alžbety II. sa pohybuje približne na sume 431 miliónov eur.

So slávou prišli najväčšie hity všetkých čias

Skupina Queen vydala 15 pôvodných albumov s množstvom hitov, preslávila sa tiež živými vystúpeniami a inováciami v hudbe. Freddie zložil veľa známych piesní, z ktorých možno spomenúť Killer Queen, Love of My Life, Bohemian Rhapsody, Somebody To Love, We Are the Champions, Don’t Stop Me Now, Crazy Little Thing Called Love, It’s a Hard Life či Delilah. Ďalšie známe piesne od skupiny Queen sú We Will Rock You, Another One Bites the Dust, I Want to Break Free, Radio Ga Ga alebo The Show Must Go On.

Slávna pieseň Bohemian Rhapsody z roku 1975 sa na vrchole britskej hitparády udržala až deväť týždňov a ďalších päť týždňov v roku 1991 po správe o Freddieho smrti. Vo Veľkej Británii sa stala tretím najlepšie predávaným singlom všetkých čias a dokonca sa považuje za jednu z najväčších rockových skladieb v histórii.

Freddie Mercury dokázal každý koncert premeniť na jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Pamätné sa stalo napríklad vystúpenie kapely na štadióne v brazílskom meste São Paulo, kam prišlo až 231-tisíc divákov, čo bol vtedy svetový rekord, alebo účasť na ikonickom dobročinnom koncerte Live Aid v júli 1985. Koľkí z vás by chceli pretočiť čas a zúčastniť sa jeho koncertov?

Freddie Mercury: Koncert Live Aid

Zákerná choroba a smrť

Spevák sa nakazil vírusom HIV, a keďže v tom čase ešte neexistovala účinná liečba, musel skončiť s vystupovaním. Fanúšikom a širšiemu publiku svoju rezignáciu odôvodnil tým, že sa cíti starý na to, aby poskakoval na pódiu.

,,Prežil som plnohodnotný život, a ak zajtra zomriem, je mi to jedno. Žil som,“ vyhlásil Freddie v čase, keď už vedel, že je smrteľne chorý. 

Freddie mal množstvo milencov, ženy aj mužov. Po tom, čo sa dozvedel, že má AIDS, sa so svojím životným partnerom utiahol do úzadia. Svoju chorobu dokázal držať v tajnosti pred členmi skupiny aj pred rodinou celé dva roky. Správu o chorobe zvestoval svetu necelé dva dni predtým, než skonal ako 45-ročný.

Mercury prežil posledné dni života zatvorený vo svojom londýnskom dome v prepychovej štvrti Kensington. Pri jeho smrteľnej posteli sa vystriedali rôzne osoby, okrem rodiny to bol aj jeho partner Jim Hutton, exmilenec Joe Fanelli, priateľ Dave Clarke, šofér a osobný strážca Terry Giddings a v neposlednom rade láska jeho života Mary Austin.

Veľký úspech zožal i životopisný film Bohemian Rhapsody (2018), kde ho dokonale stvárnil americký herec egyptského pôvodu Rami Malek. Za túto rolu získal aj Oscara za najlepšieho herca. Film doteraz zarobil vyše 932 miliónov eur.

,,Nechcem byť iba hviezdou, chcem sa stať legendou,“ povedal Freddie v jednom z rozhovorov.

To sa mu aj splnilo! Spevák je dodnes považovaný za legendu vďaka jeho tvorbe a životu. Tento rok by oslávil svoje nedožité 75. narodeniny. Do rockového neba odišiel predčasne, rovnako ako hviezdy Elvis Presley či John Lennon.

Freddie Mercury a Rami Malek

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: pravda.sk, pluska.sk, noizz.sk & noviny.sk | Foto: latercera.com, makingmusicmag.com & pinterest.com | Video: YouTube