71. ročník BAFTA sa niesol v znamení čiernej farby ako pripomenutie boja proti sexuálnemu zneužívaniu žien. Cenu za najlepší film získala krimi dráma Tri billboardy kúsok za Ebbingom režiséra Martina McDonagha. Film sa stal najúspešnejším snímkom celého večera, keď ovládol celkom päť kategórií – najlepší film, najlepší britský film, herečka v hlavnej úlohe, herec vo vedľajšej úlohe a pôvodný scenár.

Zdroj: www.bafta.org

Najlepším hercom sa stal Gary Oldman za stvárnenie postavy Winstona Churchilla vo filme Najtemnejšia hodina. Cenu pre najlepšieho režiséra si odniesol Guillermo del Toro za fantasy thriller Tvár vody.

Jeho film si mohol odniesť najviac ocenení, pretože bol nominovaný v celkom 12 kategóriách, získal však už len ceny za hudbu a výpravu. McDonaghovo dielo dostal ešte cenu za najlepší britský film, pôvodný scenár a v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe, kde získal cenu Sam Rockwell.

„Náš film je v mnohých smeroch plný nádeje, ale je v ňom aj hnev. A ako sme videli tento rok, hnev je niekedy jedinou cestou, ako prinútiť ľudí, aby počúvali a zmenili sa, a tak sme nadšení, že to BAFTA uznala,“ povedal McDonnagh v ďakovnej reči, v ktorej hovoril aj o hnutí proti sexuálnemu obťažovaniu.

Viacero herečiek dorazilo v čiernom a okrem McDonnaghovho prejavu sa k téme vyjadrovali aj ďalší umelci.

Na červenom koberci v londýnskej Royal Albert Hall postupne v čiernom defilovali napríklad Angelina Jolie, Salma Hayeková, Lupita Nyong’ová, Jennifer Lawrenceová či Octavia Spencerová.

„Podľa mňa sa za veľmi krátky čas podarilo urobiť neuveriteľný kus práce, je cítiť skutočná chuť po zmene, a toto je tá pravá chvíľa. Ale máme pred sebou ešte veľa práce,“ povedala herečka Gemma Artertonová, podľa ktorej hnutie MeeToo získalo pre tému sexuálneho obťažovania bezprecedentnú publicitu.

Zdroj: čtk, bafta.org