Pretty Loud je názov dievčenskej rómskej skupiny zo Srbska, ktorá chce, aby mali dievčatá možnosť rozhodnúť sa samy za seba. Mnohé rómske ženy totiž čelia tlaku vydať sa mladé a prevziať tradičné roly v domácnosti.

Členky skupiny Pretty Loud, pravdepodobne prvej výlučne ženskej rómskej hip-hopovej skupiny na svete, nepíšu sacharínove milostné piesne. Ich texty sa zameriavajú skôr na bolesti rómskych žien: vydávať sa a mať deti príliš mladé, cítiť sa ako občania druhej kategórie a nedokončia ani strednú školu.

„Nenúťte ma otecko, som príliš mladá na vydávanie,“ spieva v jednej piesni šesť členiek, ktoré pochádzajú zo Srbska a majú 12 až 20 rokov. „Prosím, pochop ma, alebo mám byť ticho?“ rapujú v inej. „Nikto nepočúva, keď používam môj hlas rómskeho dievčaťa.“

členky rómskej dievčenskej skupiny

Mnoho Rómov v Európe, najväčšej etnickej menšiny na kontinente, žije v segregovaných komunitách. Majú obmedzení prístup k vybaveniu a zdravotnej starostlivosti. Ženy a dievčatá tiež čelia nátlaku stať sa manželkami a matkami v mladom veku, čo podľa niektorých spôsobuje stres a izoláciu.

členky skupiny pretty loud

„Je to iný spôsob boja,“ hovorí o svojom aktivizme 20-ročná Zivka Ferhatovic, členka skupiny. „Bojujeme cez hudbu a piesne.“

Dodáva, že skupina chcela, aby jej spojenie tradičnej rómskej hudby a balkánskeho hip-hopu konfrontovalo každodennú realitu mnohých rómskych žien. Či už ide o domáce násilie, sexizmus alebo rasovú diskrimináciu. Hudba bola pre členov skupiny zjavným prostriedkom na vyjadrenie sa a na pokračovanie v oslave charakteristického zvuku rómskej hudby.

„Vyrastáme s hubou, či sa cítime zle, ale aj keď sme šťastní,“ povedala Zlata Rističová (28). „S hudbou zaspávam. Nemôžem žiť svoj život bez hudby.“

Hudba bola pre členov skupiny zjavným prostriedkom na vyjadrenie sa a na pokračovanie v oslave charakteristického zvuku rómskej hudby. Avšak zo strachu zo sociálnej stigmy sa členovia kapely spočiatku zdráhali písať piesne a vystupovať.

Teraz piesne Pretty Loud signalizujú jednotnú nádej: reprezentovať rómske ženy v modernom svete bez rasizmu a sexizmu.

„Ich energia preráža steny a šíri lásku,“ hovorí Joana Knezevic, srbská herečka, ktorá nedávno sledovala vystúpenie Pretty Loud.

„Sú to ženy, ktoré majú čo povedať.“

Hoci skupina ešte nie je známa a nedokáže si zarobiť na živobytie iba svojou hudbou, začína priťahovať širšiu európsku pozornosť. Začiatkom tohto mesiaca zaznamenalo video z ich úspešného konkurzu v chorvátskej talentovej šou 120 000 videní.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: nytimes, grubb, youtube