Každý pravý a uvedomelý Slovák presne vie, aké je naše národné jedlo, z čoho sa skladá a čo všetko má obsahovať. Áno, reč je o bryndzových haluškách, pokrme, ktorý najlepšie chutí od našich starých mám. Tie najlepšie vedeli kedy a kde nakúpiť bryndzu, vedeli správne vymiešať cesto, uvariť, dochutiť a nakoniec aj podávať.

Čo sa však stane, ak nás prepadne chuť na bryndzáky, ale nemôžme (alebo nevieme) si ich pripraviť? Jednoduché riešenie by bolo navštíviť najbližšiu reštauráciu a jedlo si tam proste vychutnať. Niekedy ale pracovné, školské, či rodinné povinnosti nedovoľujú taký časový luxus a siahame po jednoduchom riešení na pár klikov. Objednávka cez internet nám zaberie malú chvíľu a už nám ostáva len čakať.

Každý to pozná a vie, že to môže byť jeden veľký risk. Niekedy objednávka dorazí už do pol hodiny, inokedy čakáme viac ako 80 minút. Jedlo môže prísť studené, odfláknuté, poprehadzované z jazdy v aute alebo manipulovaním šoféra atď atď.

Zamerali sme sa preto na naše národné jedlo v prostredí hlavného mesta a vyskúšali sme 5 podnikov v Bratislave, ktoré ponúkajú rozvoz našej pochúťky. Čas donášky hodnotiť nebudeme, nakoľko sme halušky neobjednávali v tú istú hodinu, takže na rozvoz môžu vplývať viaceré faktory ako premávka, počet objednávok a podobne. Rozhodne ti ale pri výbere pomôžeme porovnaním chuti, porcie a celkového dojmu, ale aj ceny.

Zoznam reštaurácii, z ktorých sme si halušky objednávali:
Lunapark Petržalka
Kozmos Pus
Reštaurácia Avalon
Galileo Restaurant
Reštaurácia 44

Lunapark Petržalka
Ako prvý podnik som zvolil práve Lunapark Petržalka. Niekedy si tam zájdem aj osobne, či už na „menučko“ alebo na poriadnu večeru. Veľmi málo krát som odchádzal sklamaný, tak som bol vo veľkom očakávaní. Síce som nechcel hodnotiť čas čakania, tu musím spomenúť, že za cca 25 minút mi zvonil telefón. Hneď na začiatok musím povedať, že halušky sa mi zdali trochu surové (cesto), teda nedovarené. Chuťou som bol milo prekvapený, chutná bryndza síce úplne neprebila dojem surovšieho cesta, ale správne sekundovala, halušky v nej doslova plávali. Tak isto aj porcia ma celkom zasýtila.

Celkový dojem: 7/10
Halušky: 5/10 (nedovarené)
Bryndza: 9/10 (výborná chuť a nešetrili na nej)
Cena: 6,50 €, min. objednávka 4,50 €, doručenie zadarmo (v rámci mestkej časti Petržalka)

Kozmos Pub
Tak táto prevádzka ma viac-menej sklamala. Od začiatku začnem dosť malou porciou, z ktorej by sa najedlo tak dieťa na prvom stupni ZŠ. Okrem iného ma zarazil celkový dojem po otvorení. Už pri prvom pohľade bolo vidieť, že sa v tomto prípade hľadelo na bryndzu ako na zlato. Bolo jej málo, čo ide v ruka v ruke s celkovou chuťou, ktorá bola nevýrazná a tým pádom celý pokrm suchý. Prekvapením bola aj slaninka, či ako by som to nazval. Možno nejakou šunkovou srandou, ktorá bola poukladaná na vrchu.

Celkový dojem: 4/10
Halušky: 5/10 (cesto bolo dobré, len ho bolo málo)
Bryndza: 3/10 (málo, chuťovo sa hodnotila veľmi ťažko, keďže ju vždy prerazila chuť halušiek)
Cena: 5,50 €, min. objednávka 4,55 €, poplatok 0,30 €, doručenie zadarmo

Reštaurácia Avalon
Ďalšia reštaurácia, ďalší pokus. Veľmi podobné ako v Lunaparku. Síce pri objednávke budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, nakoľko si treba pri rozvoze niečo doobjednať, dostane sa ti slušnej porcie s dobre opečenou slaninkou na povrchu. Tak isto aj chuť bryndze bola dobrá, plná a v správnom pomere. Menším sklamaním boli samotné halušky. Zrejme bola porcia pomiešaná so staršou verziou, keďže sa miestami už gumené halušky striedali s čerstvými.

Celkový dojem: 7/10
Halušky: 6/10 (neboli zlé, avšak staršie)
Bryndza: 8/10 (primerane porcii, dobrá a výrazná chuť)
Cena: 5,90 €, min. objednávka 6,00 €, doručenie 1,90 € (treba niečo doobjednať)

Galileo Restaurant
O tejto reštaurácii som pred tým nepočul, nikdy som ju nenavštívil. Po otvorení ma znova zarazila malá porcia. Zrejme sa niektoré prevádzky snažia šetriť aj takýmto spôsobom. Späť ale k samotnému pokrmu. Milé prekvapenie spočívalo v chuti halušiek, ktoré boli veľmi dobré. Cesto uvarené presne tak, ako som si to predstavoval. Doručené boli príjemné teplé. Jediné, čo by som vytkol bola nevýrazná bryndza. Na takú chuť ozaj nie som zvyknutý. Mal som pocit, ako keby bola niečím preriedená, keďže bola ozaj nevýrazná a celkový dojem dosť pokazila.

Celkový dojem: 6,5/10
Halušky: 8/10 (skvele pripravené, menšia porcia)
Bryndza: 5/10 (nevýrazná, bez chuti)
Cena: 7,25 €, min. objednávka 8,00 €, doručenie 1,50 € (treba niečo doobjednať)

Reštaurácia 44
K 44-ke som pri rozvoze nezavítal prvý krát. Preto som bol na halušky naozaj zvedavý. Po otvorení som zazrel dosť veľkú porciu, z ktorej sa už dá najesť celkom dobre. Viac ma sklamal celkový vzhľad. Voľným okom odfláknutá porcia. Doručné mi boli zrejme nepremiešané, v strede bola naliata bryndza, no po bokoch halušky už pomaličky obschýnali. Chuťovo bolo cesto ale príjemné. Pri premiešaní som zistil, že bryndze bolo pomenej, takže opäť bola jej chuť zatienená množstvom halušiek, ktoré sa do nej obalili. Chuť by mohla zachrániť slaninka, ktorá bola ale spálená viac, ako som očakával.

Celkový dojem: 5/10
Halušky: 6/10 (chuť dobrá, porcia tak isto, negatívom bolo hlavne to, že zrejme počas cesty začali schnúť)
Bryndza: 4/10 (bolo jej žalostne málo, nevýrazná)
Cena: 8,25 €, min. objednávka 6,00 €, doručenie 2,50 €

Všetky sumy a sadzby sa doručenie sú uvádzané z portálu Bistro.sk, odkiaľ sme všetky jedlá objednávali. Samozrejme, ani jedna z uvedených reštaurácii nevedela o našom teste. Hodnotenie je subjektívne. Ak sa niekedy rozhodneš skúsiť bryndzové halušky „na rozvoz“, tak dúfam, že som ti týmto malým testom aspoň trochu pomohol.

Foto: tasteatlas.com