Včerajší deň sa niesol v duchu čiernej farby na znak protestu s názvom Blackout Tuesday. Asi nikomu, kto bol včera na internete, neušli čierne štvorčeky, ktoré zaplavili sociálne siete.

Ide o aktivitu, ktorá vznikla kvôli nedávnej smrti Georga Floyda a predstavuje online protest proti rasovej nerovnosti a policajnej brutalite, ale aj solidaritu s hnutím Black Lives Matter.

Nezmyselná smrť!

Smrť Afroameričana Georga Floyda nastala po brutálnom policajnom zásahu. Muž ležal na zemi, no nedokázal dýchať. Belošský policajt ho zatkol a kolenom mu tlačil na krk. George Floyd ho prosil, nech prestane. Policajt ho neposlúchol, a tak o 8 minút a 46 sekúnd George zomrel. Tento hrozný čin spustil v USA vlnu veľkých protestov, počas ktorých došlo často k násilnému stretu ľudí s políciou.

,,Toto nie sú pokojné protesty, toto je domáci terorizmus,“ povedal americký prezident Donald Trump.

Online protest!

Druhý jún. Deň, kedy sa začala aktivita Blackout Tuesday. Jej cieľom je vyplniť čiernymi štvorčekmi sociálne siete ako Instagram, Facebook či Twitter. Prečo? Aby sa ľudia namiesto sledovania príspevkov na sociálnych sieťach dozvedeli viac o hnutí Black Lives Matter, a tým ukázať solidaritu s týmto hnutím i protestovať takýmto spôsobom proti rasovej nerovnosti.

Hudobné firmy či hudobníci, ktorí sa protestu zúčastnili, by nemali v tento deň vydávať novú pieseň či poskytovať rozhovory. Taktiež sa pridávajú aj rôzne rádiá. Hudobníci tak pod čierny obrázok pridávajú hashtag #TheShowMustBePaused.

Ktoré známe tváre sa zúčastnili protestu?

Online protestu sa zúčastnilo mnoho slávnych osobností, ako napríklad speváci Mick Jagger, Rihanna, Britney Spears, Halsey, Katy Perry, Ariana Grande, Selena Gomez, Demi Lovato, Beyoncé, Billie Eilish či Rihanna. Nechýbali ani svetoznámi raperi ako Drake či Eminem alebo známe tváre ako Michelle Obama, Kylie Jenner, sestry Bella a Gigi Hadid, ale aj herci ako Gal Gadot, Emma Watson, Oprah Winfrey a Dwayne „The Rock“ Johnson.

Do protestu sa zapojili aj viacerí známi slovenskí hudobníci, medzi nimi napríklad Majk Spirit, Separ, Aless, Jana Kirschner či Bekim, ale dokonca aj tohtoročná SuperStaristka Lucie Bikárová.

Od zástupcov hudobného priemyslu sa však aktivita rýchlo rozšírila aj medzi známych športovcov, nesmel chýbať ani slovenský hokejista a kapitán Bostonu, Zdeno Chára. Zo sveta basketbalu to boli LeBron James a Stephen Curry, ďalej futbalisti Jadon Sancho, Marcus Rashford, Wilfried Zaha, Troy Deeney či Steven Gerrard. 

Zdroj: noizz.sk | Foto: tumblr.com