Rozprávky! Krásne príbehy, ktoré Vás vždy chytia za srdce a vylepšia Vám náladu. V období detstva mal nepochybne každý jeden z nás svoju obľúbenú rozprávku.

Či už máme na mysli českú a či slovenskú. Rozprávky sú skrátka lieky na trápenie duše. Pamätáte si ešte na rozprávkové príbehy, ktoré ste s obľubou pozerali v detstve? Ak nie, nikdy nie je na škodu si ich opäť pripomenúť.

1. Soľ nad zlato (1982)

Rozprávka, ktorá je viac než len poučná a učí nás o daroch matky Zeme. Kráľ s troma dcérami, ktorý chcel určiť jednu z nich kráľovnou. Ktorá z milovaných dcér ho však ľúbi najviac? Hoci na začiatku sa zdá všetko stratené, samotný dej ešte hravo zamieša karty. Zvíťazí obyčajné zrnko soli nad zlatom a kráľovskými šperkami? Tento typ rozprávky nám napovedá aj o sile ľudskej lásky cez tie najťažšie prekážky. Libuše Šafránková Vám určite nie je neznáma. Predstaviteľka rôznych českých rozprávok, ktorá chytila za srdce mnohých divákov práve svojou ochotou pomáhať, skromnosťou a neskutočnou krásou.

Pohádka: Soľ nad zlato - HD - YouTube

2. Tri oriešky pre Popolušku (1973)

Česká rozprávková klasika, ktorá nesmie chýbať v deň Vianoc na televíznych obrazovkách. Bez troch orieškov by neboli Vianoce tými pravými. Predstaviteľka Popelky Libuše Šafránková si získala obdiv a úctu divákov. Hoci ťažkému životu, ktorý sa s ňou nemaznal a s macochou po boku, sa dokáže aj tak potešiť maličkostiam. Tri oriešky, v ktorých dostala nádherné dary, jej pomôžu dostať sa bližšie k princovi svojho srdca. Hoci princ najprv nespozná svoju milú, nakoniec sa všetko na dobré obráti.

Takto vyzerajú naši obľúbení herci z filmu Tri oriešky pre Popolušku po 45  rokoch. Títo ľudia snáď vôbec nestarnú! | Babské Veci

3. S tebou mě baví svět (1982)

V tomto vtipnom filmovom prevedení sa stretávajú muži, ženy a hlavne ich malé a nezbedné ratolesti. Kde je napísané, že len ženy sa majú starať o svoje deti? Muži si často myslia, že starostlivosť o deti nie je vôbec náročná. Vzbura manželiek a ich nečakaná a nezabudnuteľná cesta ich však veľmi rýchlo presvedčia o opaku. Oteckovia budú mať okolo seba mnoho detí, od ktorých sa nemôžu ani na sekundu pohnúť. Ako zvládnu túto komickú situáciu?

S tebou mě baví svět: Co jste o komedii století rozhodně nevěděli - tn.cz

4. Sám doma (1990)

Život bez srandy a zábavy je o ničom. Ak sa chcete naozaj pobaviť a zažiť neutíchajúce záchvaty smiechu, dajte šancu aj tejto rozprávke, ktorá sa odohráva v čase Vianoc. Hlavným hrdinom je malý, roztomilý, no nezbedný Kevin,ktorý dokáže svoju rodinu naozaj potrápiť a rozhodne aj nahnevať. Stalo sa Vám niekedy, že ste zabudli svoje dieťa vziať na dovolenku? Ak nie, tak táto rozprávka Vám ukáže, ako si prešibaný Kevin dokázal poradiť aj bez svojej rodiny.

MZ speciál: Sám doma | MovieZone.cz

5. Pyšná princezná (1952)

Príbeh o krásnej princeznej Krasomile a kráľovi Miroslavovi je známy tak v Česku ako aj na Slovensku. Pôvabná, ale rozmaznaná a pyšná tiež. Kráľ Miroslav sa dozvie, že za kráľa jasná princezná nestojí a tak sa rozhodne, že jej uštedrí poriadnu lekciu. V prestrojení za záhradníka prichádza na zámok, kde vypestuje pre princeznú spievajúcu, kúzelnú kvetinu. Malými krôčikmi si Krasomila ani neuvedomuje , že sa do záhradníka zamiluje. Ako však zareaguje na to, keď zistí pravdu?

Pyšná princezná bola pre Alenu Vránovú prekliatím! | Televízia Markíza

6. Mrázik (1964)

Kto by už len nepoznal tradičnú ruskú rozprávku, v ktorej vystupuje krásna Nastenka a cieľavedomý Ivan? Nasťa to nemá v deji vôbec jednoduché. Musí počúvať rozmary svojej Macochy, ktorá jej nedá ani na sekundu dýchať. Keďže jej dcéra Marfa nie je poznačená krásou, Macocha je k Nastenke veľmi krutá a jedného dňa ju pošle do lesa v nádeji, že tam zamrzne. Opak je však pravdou. Ujo Mrázik ju zavedie do svojho kráľovstva, kde ju nájde aj Ivan.

Mrázik HD (1964) - OnlineRozprávky.sk

7. Perinbaba (1985)

Alžbetka, Jakubko, Perinbaba a zákerná Zubatá! Tieto postavy nám určite nie sú neznáme. Na začiatku rozprávky milujúca a dobrosrdečná Perinbaba zachráni malého Jakubka z rúk zlej Zubatej. Po čase sa Jakub vydáva na svet, aby spoznal Alžbetku. Tá sa mu na prvý pohľad zapáči, čo sa nepáči macoche a ani jej dcére Dore. Na Jakuba vymyslia zákerný plán, ktorý ho takmer pripraví o život. Zachrániť ho nemôže nik iný ako Alžbetkina láska.

Osudy hrdinov kultovej Perinbaby: V súkromí až takí šťastní neboli! |  TVnoviny.sk

8. Princezná so zlatou hviezdou na čele (1959)

Krásna princezná Lada so zlatou hviezdou na čele a sympatický, pohľadný princ Radovan. Lada sa má vydať za Kazisveta, preto sa rozhodne utiecť. Chráni ju kožúšok z myší, ktorý z nej robí nepohľadnú a chudobnú dievčinu. Ak sa chce stať opäť princeznou, stačí ak kožúšok zvliekne a oblečie si krásne šaty.

Kultová Princezná so zlatou hviezdou: Z nádhernej Lady sa stala vrátnička!

Zdroj: ČoJee.sk, noizz.aktuality.sk|Foto: onlinerozpravky.sk