Oblasť Pilbara v Západnej Austrálii je domovom fosílskych dôkazov o najstarších formách života na Zemi. V posledných rokoch veda potvrdila to, čo domorodí Austrálčania, najstaršia súvislá živá kultúra na svete vždy vedeli. Oblasť Pilbara v Západnej Austrálii sa považuje za najstaršie miesto na svete.

Pilbara je rozľahlá krajina, ktorá sa rozprestiera od západného pobrežia až po hranicu severného teritória. Je prastarým a zakázaným miestom. Pre tých, ktorí cestujú do tohto regiónu prvýkrát môže byť počiatočný pocit priestoru a samoty naozaj skľučujúci. Je zhruba dvojnásobne väčší ako Veľká Británia, no s počtom obyvateľov len 61 000. Je to jeden z najriedko osídlených regiónov na Zemi.

(Credit: Dan Avila)

Vedci zistili, že obrovské útvary Pilbara z horniny bohatej na železo, ktorá vznikla pred existenciou kyslíka a samotného života, sú najlepšie zachovaným príkladom najstaršej kôry na svete. Zatiaľ čo sa predpokladá, že v podobnom čase vznikli aj iné globálne ložiská železa, povrch Pilbary zostáva nepochovaný a nenarušený geologickými udalosťami. Jedinečnou vecou na krajine Pilbara nie je len jej vek, ale aj jej neuveriteľný stav zachovania.

(Credit: Dan Avila)

Hornina Pilbara je taká stará, že vo svojej štruktúre neobsahuje žiadne fosílie, no napriek tomu sa na nej našli stromatolity, skamenené dôkazy najstarších foriem života na Zemi. V roku 2019 vedci z NASA vykonali vyšetrovanie v Pilbare s Van Kranendonkom, aby ich lepšie pripravili na cestu na Mars. Pre nich to bol skutočne zážitok, ktorý otvoril oči na to vidieť a pochopiť detaily krásy tohto miesta. Pilbara môže byť neúprosná, extrémna a niekedy aj nebezpečná pre nepripravených. Je tiež strašidelne krásna a upúta predstavivosť návštevníkov z celého sveta.

(Credit: Dan Avila)

Hoci oblasť vyzerá ako polosuchá púšť, nachádza sa v nej jeden z najkrajších národných parkov na svete. Nadpozemská nádhera národného parku Karijini leží hlboko v jeho prastarých roklinách a strmých priepastiach, kde sú medzi pruhovanými skalami zasadené dramatické vodopády a krištáľovo čisté vodné diery.

(Credit: Dan Avila)

Zdroj/Foto: bbc.com