A je to tu. Ďalšie pokračovanie série, kde si predstavujeme tie najväčšie a najikonickejšie osobnosti zo sveta futbalu. V prvom diely sme si predstavili Davida Beckaham, Steven Gerard a Zinedine Zidane. Dnes sa venujeme osobnostiam ako Gianluigi Buffon, Francesco Totti a Ronaldinho. Futbalové klenoty, ktoré svojím charakterom, športovým nadšením a úspechmi rozhodne našli miesto v našom pokračovaní prestížneho rebríčka.

Gianluigi Buffon

Gianluigi Buffon, prezývaný Gigi, je 42 ročný futbalový brankár, ktorý sa stal klubovou legendou Juventusu Turín. A viac než to. Stal sa symbolom oddanosti klubu, s ktorým dosiahol niekoľko nezabudnuteľných úspechov. Do zbierky klubových mu chýba iba zisk titulu za víťazstvo v prestížnej Champions League. Jeho cesta od prestupu do klubu v roku 2001 sa vychýlila len raz, a to presne po 17-tich rokoch, keď odchytal 17 zápasov za Paris Saint-Germain. Po roku sa však vrátil a opäť háji čierno-biele farby.

Zbierku osobných trofejí mu zdobí víťazstvo v ankete najlepší futbalový brankár (celkovo 4 krát) a bol vyhlásený aj za najlepšieho brankára posledného 100-ročia. Navyše sa v roku 2006 ako brankár národného tímu Talianska stal aj majstrom sveta. S Juventusom sa stal majstrom Talianska celkovo 9 krát. Fanúšikovia v Taliansku ho milujú. Nie len kvôli jeho športovým kvalitám, ale aj kvôli jeho osobnosti. Ako sám uviedol vo svojej biografii, prešiel si zdravotnými problémami vo forme depresií, našťastie sa z toho dokázal vyhrabať a opäť začal písať nezabudnuteľný futbalový príbeh. Po svojom návrate z Paríža sa však Gigi stal brankárskou dvojkou za Poliakom Wojciechom Szczesným. Po tejto sezóne by sa mal stať súčasťou štruktúr Starej dámy. Medzi svoje aktivity zaradil aj podporu WORLD FOOD PROGRAMME a načrel teda aj do vôd charity a celosvetovej osvety.

https://www.instagram.com/p/B9UDfGOKIGH/?utm_source=ig_web_copy_link

Francesco Totti

Francesco Totti je 43 ročný futbalista, taliansky rodák, a symbol oddanosti jednému klubu. Od mládežníckej kategórie hral za jediný klub, AS Rím. Svoju dlhú etapu tam začal písať v roku 1992. Celkovo odohral 619 zápasov a strelil 250 gólov. Ako jednému z mála sa mu podarilo prekročiť magickú hranicu 200 gólov v Serii A. Taktiež patrí medzi futbalistov, ktorí v roku 2006 vybojovali pre Taliansko titul majstrov sveta. Po ukončení futbalovej kariéry sa dostal do štruktúr klubu, kde pôsobil ako technický riaditeľ. Pre nezhody s vedením však túto pozíciu opustil. Sám sa vyjadril, že je to pre neho horšie ako smrť.

Medzi jeho individuálne ocenenia patrí aj zlatá kopačka zo sezóny 2006-2007, najlepší mladý futbalista z roku 1999 a taliansky futbalista roka (celkovo 5x). Fanúšikovia ho zbožňujú a stal sa pre nich „Symbol Ríma“, kvôli svojej oddanosti jednému klubu. Zároveň je aj najlepším strelcom AS. Svoje pofutbalové aktivity a popularitu sa rozhodol nasmerovať k podpore športu a charity. Pravidelne sa účastní charitatívnych zápasov a v minulosti sa tiež stal ambasádorom SOS Children’s Villages Canada.

https://www.instagram.com/p/Bx-eI30h7mx/?utm_source=ig_web_copy_link

Ronaldinho

Ronaldo de Assis Moreira, známejší pod prezývkou Ronaldinho, je Brazílsky rodák a zároveň 97-násobný reprezentant tejto krajiny. Je treba poznamenať, že ako jeden z mála futbalistov našej planéty, sa hrubými písmenami zapísal do histórie tohto športu. Jeho najväčšou prednosťou bola láska k futbalu a tým si získal srdcia fanúšikov po celom svete. Medzi nezabudnuteľné okamihy patria najmä tie, keď mu za genialitu a futbalové umenie mnohokrát tlieskali aj fanúšikovia súpera. To sa ozaj nepodarí hocikomu.

Síce počas svojej kariéry nebol osobnosťou jedného klubu, do sŕdc fanúšikov sa zapísal všade, kde hrával. Či už v AC Miláno, FC Barcelona, PSG alebo v domácej súťaži. Vynikal najmä technikou, rýchlosťou a očarujúcim úsmevom. Počas profesionálnej klubovej kariéry strelil 167 gólov, za reprezentáciu zaznamenal 33 zásahov (seniori). V roku 2016 svoju futbalové umenie ponúkol klubu Chapecoense AF z Brazílie, ktorý postihlo známe letecké nešťastie. Najväčšie individuálne ocenenie získal v roku 2004, keď bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu roka, ďalej sa v roku 2005 stal najlepším útočníkom Champions League a najlepším európskym futbalistom. So svojou krajinou sa stal v roku 2002 majstrom sveta, ako kapitán priviedol Brazíliu aj k zisku Pohára Konfederácie. S FC Barcelona triumfoval po svojom príchode v ligovej súťaži a priviedol ju aj k zisku titulu v Lige Majstrov.

Od roku 2016 je ambasádorom FC Barcelona. V súčastnosti vedie aj svoju vlastnú futbalovú akadémiu. Svoje pofutbalové kroky a meno venoval taktiež na pomoc ľuďom. Aktívne sa zapája do programu UNICEF a taktiež sa pravidelne zúčastňuje exhibičných futbalových zápasov. Najväčšia škvrna sa k jeho menu viaže práve z tohto obdobia, keď sa dostal do väzenia kvôli nelegálnemu vstupu do inej krajiny, s falošným pasom a napriek súdnemu zákazu opustiť Brazíliu. Po mesiaci sa však dostal našťastie do domácej väzby, ktorú si odpykáva v meste Asuncion.

https://www.instagram.com/p/BzGITq9ndkU/?utm_source=ig_web_copy_link

Zdroj: INSTAGRAM, YOUTUBE / Foto: https://www.telegraph.co.uk/