Britský premiér Boris Johnson vydal vlani v auguste v čase sťahovania amerických vojsk z Afganistanu príkaz, aby okrem britských občanov a afganských spolupracovníkov Londýna evakuovali Briti z Kábulu aj vyše 150 psov a mačiek. Vyplýva to zo zverejnenej emailovej komunikácie britských úradov. Johnson však tvrdí, že takýto príkaz nikdy nevydal a ide o úplný nezmysel, píše agentúra Reuters.

Johnson predtým popieral akúkoľvek účasť na rozhodnutí pomôcť evakuovať mačky a psy charitatívnej organizácie na záchranu zvierat Nowzad bývalého britského vojaka Paula „Pena“ Farthinga. Po tom, ako moc v Afganistane prevzal Taliban, boli domáce zvieratá zachránené. Stalo sa tak počas chaotického odchodu amerických a spojeneckých jednotiek z Afganistanu a snahy britských úradov dostať z Kábulu britských štátnych príslušníkov a ich afganských spolupracovníkov.

V internom vládnom e-maile, ktorý zverejnil britský parlamentný výbor pre zahraničné veci, jeden z úradníkov napísal:

,,Organizácii Nowzad, ktorú vedie bývalý príslušník kráľovského námorníctva, sa dostalo množstvo publicity. Premiér práve schválil evakuáciu jej zamestnancov a zvierat.“

Pravda alebo lož?

Johnsonov hovorca uviedol, že tieto e-maily nevidel, pričom zopakoval, že premiér sa na evakuácii zvierat z Afganistanu nijako nepodieľal. Minulý rok v decembri na novinársku otázku týkajúcu sa tohto prípadu odpovedal stručne a jasne:

,,Nie, to je úplný nezmysel,“ tvrdí Johnson.

Evakuácia zvierat z Farthinghovej organizácie pritiahla v Británii veľkú mediálnu pozornosť. Samotný Farthing sa dostal do sporu s britským ministrom obrany Benom Wallaceom. Ten na margo aféry povedal, že nikomu, kto čaká na evakuáciu, nemá byť umožnené predbiehať sa či uprednostňovať evakuáciu zvierat pred ľuďmi.

Spojené štáty americké stiahli v auguste 2021 svojich vojakov z Afganistanu a Taliban sa opätovne dostal k moci. Islamisti obsadili hlavné mesto Kábul a prozápadná afganská vláda padla.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: huffingtonpost.co.uk & pinterest.com