Pandémia koronavírusu zintenzívnila nárast depresie, úzkosti a iných porúch duševného zdravia. Štatistiky ukazujú prudký nárast od jari 2020.
Generálny chirurg Spojených štátov v utorok varoval, že mladí ľudia čelia „ničivým“ následkom duševného zdravia v dôsledku výziev, ktorým čelí ich generácia. Veľkým dôvodom je pandémia koronavírusu.
Správa vyšla ako súčasť verejného poradenstva od najlepšieho národného lekára Dr. Viveka H. Murthyho v 53-stranovej správe, v ktorej sa uvádza, že pandémia zintenzívnila problémy duševného zdravia, ktoré sa zhoršili už na jar 2020.
V správe sa uvádza významný nárast hlásení o depresii a úzkosti. Zvýšil sa i počet návštev pohotovosti pre problémy duševného zdravia. V Spojených štátoch sa počet návštev na pohotovosti pre pokusy o samovraždu začiatkom roka 2021 zvýšil o 51 percent u dospievajúcich dievčat. Čísla sa porovnávajú s rovnakým obdobím v roku 2019.
Globálne sa príznaky úzkosti a depresie počas pandémie zdvojnásobili. Navyše sa v správe uvádza, že dôležitú úlohu zohráva chémia v mozgu dospievajúcich a vzťahy s priateľmi a rodinou. Rovnako tak rýchlo sa rozvíjajúca mediálna kultúra, ktorá môže v niektorých mladých mysliach zanechať pocit bezmocnosti.
„Mladí ľudia sú cez médiá a populárnu kultúru bombardovaní správami, ktoré narúšajú ich pocit vlastnej hodnoty. Hovoria im, že sú škaredí, nie dosť populárni, dosť inteligentní alebo dosť bohatí,“ píše v správe Dr. Murthy.
Sociálne médiá a iné online aktivity skôr zosilňujú existujúci duševný stav adolescenta, čo spôsobuje, že niektorí mladí ľudia pociťujú viac úzkosti a iní zažívajú lepšie pocity spojenia.
Bonnie Nagel, detská neuropsychologička, ktorá lieči a študuje dospievajúcich, uvádza, že online interakcie zrejme neuspokojujú základné potreby spojenia. K tomu nedávny výskum jej a jej kolegov zistil, že pocit osamelosti je kľúčovým prediktorom depresie a samovražedných myšlienok.
Výskumníci predpokladajú, že pandémia zosilnila stres u mladých ľudí.
Doktor Murthyh vyzýva ľudí, aby sa venovali viac pochopeniu a riešeniu problémov duševného zdravia, a nalieha na väčšie ocenenie duševného zdravia ako kľúčového faktora celkového zdravia.
„Toto je moment, kedy je potrebné žiadať zmenu.“
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: nytimes.com | Foto: nami, everydayhealth, gigazine