Meteorický roj Geminíd dokážeme sledovať na oblohe už budúci týždeň. Uvidíme až 120 padajúcich hviezd za hodinu.

Tento december je potrebné venovať pozornosť mnohým nebeským udalostiam, jedným z nich je aj meteorický roj Geminíd. Čaká nás taktiež najjasnejšia Venuša aj príchod studeného splnu 18. decembra.

meteroidný roj

Existuje jeden fenomén, ktorý astronómov mimoriadne vzrušuje?

Jeden z najaktívnejších meteorických rojov v roku 2021 vyvrcholí v noci 13. decembra. Bude trvať od pondelka až do utorka pri východe slnka.

Farmers‘ Almanach uvádza, že pri jasnej oblohe, „bez mesačného svitu, môžete ľahko zaznamenať 50 alebo viac meteorov za hodinu. Počas optimálnej noci pre Geminidy môžeme dokonca vidieť až 100 meteorov za hodinu. Iné zdroje vrátane BBC uvádzajú vrchol až 120 meteorov za hodinu.

Najlepší čas na pozorovanie ohnivých gúľ rútiacich sa oblohou? V najtemnejšiu hodinu, teda tesne pred úsvitom.

Ak chcete zistiť, kedy je presný najlepší čas sledovania presne tam, kde žijete, nezúfajte. Prejdite na stránku TimeandDate.com, tam nájdete konkrétne údaje.


Ale čo sú to vlastne Geminidy?

Podľa NASA sú tieto padajúce hviezdy „spôsobené prúdom trosiek, ktoré zanechal asteroid 3200 Phaethon.

„Keď Zem každý december prechádza prachovými stopami, ktoré zanecháva 3200 Phaethon, vidíme meteorický roj Geminíd. Keď prach (meteoroidy) horí v zemskej atmosfére, vytvára meteory.“

Môžete ich vidieť po celom svete. Najpôsobivejšie sú na severnej pologuli. Tam sa nemusíte pozerať konkrétnym smerom, aby ste si všimli tieto horiace častice prachu.

Stačí sa zbaliť, nájsť tmavé miesto vo vašej oblasti, veľkú časť otvorenej oblohy a pozerať sa hore
Pretože Geminidy sú také jasné, mnohí ľudia hovoria, že tieto meteory vykazujú farbu.

Pozrite sa na padajúce hviezdy, ktoré sa pri pohľade javia ako žlté, zelené a modré – a dajte nám vedieť, aké odtiene vidíte.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: goodnewsnetwork.org |Foto: theplanetarysociety, royalmuseumsgreenwich, indiatimes, gostargazing,