Desaťtisíce ľudí vo Viedni protestovalo proti rozhodnutiam rakúskej vlády zaviesť novú tvrdú karanténu a naplánovať povinné očkovanie.

V sobotu vyšlo do ulíc na protest vo Viedni viac ako 40 000 ľudí. Masových protesty sa týkali rozhodnutí rakúskej vlády zaviesť novú tvrdú karanténu a naplánovať rozsiahly celonárodný mandát na očkovanie. Ide o boj proti prudkému nárastu prípadov koronavírusu a nárastu úmrtí.

protest vo viedni

Viedenská polícia na Twitteri uviedla, že dav tvorilo viac ako 40 000 ľudí a približne 1 500 ľudí protestovalo. Demonštrácia bola do značnej miery pokojná, ale polícia informovala, že niektorí demonštranti hádzali pyrotechniku. Došlo aj k niekoľkým zatknutiam.

Krajne pravicová Strana slobody, tretia najväčšia strana v parlamente, viedla opozíciu voči novým pandemickým opatreniam. Strana rozšírila konšpiračné teórie o vakcínach, čím rozšírila pochybnosti o ich účinnosti. Zároveň propagovala ivermektín, liek zvyčajne používaný na odčervovanie zvierat, ktorý v klinických štúdiách opakovane zlyhal proti koronavírusu.

Ľudia niesli nápisy s nápismi: „Rozhodnem sa sám“ a „Urobme Rakúsko opäť skvelým,“ uviedla agentúra Reuters.

Demonštranti sa v sobotu zhromaždili aj inde v Európe, najmä v Holandsku. Niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo v strednom holandskom meste Utrecht, 80 kilometrov južne od Amsterdamu, na protest proti novým obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom v podnikoch, ktoré budú platiť do 19. decembra. Dva týždne predtým sa holandské pochody zmenili na násilie kvôli vládnemu plánu vykázať väčšinu neočkovaných ľudí z barov a reštaurácií.

protest v utrechte

Počet prípadov v Rakúsku prudko klesol od 22. novembra. Vtedy sa Rakúsko stalo prvou krajinou v západnej Európe, ktorá opätovne zaviedla karanténu. Umožnili ľuďom opustiť domov len pre prácu alebo nákup. Prudký nárast, ktorý sa začal v lete, rýchlo eskaloval, čo spôsobilo Rakúsku najvyšší počet prípadov pandémie a stúpajúci počet úmrtí. Lockdown bude trvať do polovice decembra.

Tieto kroky prichádzajú po mesiacoch bojovných pokusov zastaviť nákazu rozsiahlym testovaním a čiastočnými obmedzeniami. Rakúsko pôvodne zakázalo iba tých, ktorí neboli zaočkovaní.

Rakúsko tiež oznámilo, že očkovanie bude povinné od 1. februára. Tým sa stalo prvou západnou krajinou, ktorá urobila tento krok, a jednou z mála krajín na svete. Niektorí kritici uviedli, že plán si vyžaduje príliš vysokú cenu z hľadiska individuálnej slobody a považujú ho za znak politického zlyhania.

V sobotu malo Rakúsko v priemere viac ako 9 000 nových prípadov denne. Priemerné denné úmrtia na Covid dosiahli viac ako 58, po tom, čo v lete klesli takmer na nulu. Asi 67 percent populácie je plne zaočkovaných. Úroveň je nižšia ako u ich mnohých západoeurópskych susedov, no vyššia ako u mnohých v bývalom východnom bloku.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: gzero, abcnews, bbc