Nehovorí sa nadarmo, že MÁJ patrí k najkrajším mesiacom vôbec. Stavanie mája, láska, energia a zroda nového života. To všetko a ešte oveľa viac so sebou mesiac plný lásky prináša.

Krásne výhľady plné zelene, radosti a šťastia na tvárach ľudí. Máj nie je mesiacom obyčajným, to určite nie. Prináša so sebou mnoho vecí, o ktorých sa nám v ostatných mesiacoch môže len snívať. Stavanie mája ja symbolom, ktorý sa viaže k 1. Máju. Čo tento symbol predstavuje? Zdravie a vitalitu pre všetky dievčatá a zrelé ženy. Stavanie mája bola vždy úloha mladých a zdatných mužov, ktorí stavali vždy krásny strom tam, kde bývala láska ich života. Pre dievčatá, ktorým sa pred príbytkom ocitol tento zvláštny symbol to predstavovalo skutočnú hrdosť a pýchu.

STAVANIE MÁJA 2020| GABNAM - YouTube

Dievčatá pozorne sledovali, ktorý chlapec má o nich záujem a okamžite na druhý deň pri stretnutí, švárny mládenec dostal pierko za klobúk. Na základe tohto sa každoročne usporadúva májová zábava, kde sa stretnú všetci mladí a ako býva už zvykom, z nevinných a hanblivých pohľadov sa stane zamilovaný pár. Chlapci vždy dievčatá poriadne vytancovali, čím ich veľmi potešili.

Stavanie mája - Články - Rádio Slovensko

Postrachom mladých dievčat bol suchý jalovec, ktorý sa staval pred dom hlavne starým dievkam. Niektoré tradície platia do dnešného dňa, čo je skutočne obdivuhodné. Myslím si, že tradície od našich predkov by sme si vždy mali strážiť a uchovávať nielen v pamäti, no predovšetkým v našich srdciach.

Obec Nacina Ves | Oficiálne stránky obce | Fotogaléria | Stavanie mája 2018

Zdroj: dynastic.sk| Foto: regiontirnavia.sk