Preslávila sa ako vzor a jeden z najznámejších sexuálnych symbolov 50. rokov 20. storočia. Napriek tomu, že jej skutočná kariéra trvala len jednu dekádu, jej filmy vo svojej dobe mali zisk 200 miliónov dolárov. Ekvivalentom tejto sumy sú, po zohľadnení inflačných trendov, v prepočte na rok 2017 dve miliardy dolárov. Aj viac ako po 50 rokoch od konca kariéry je Marilyn Monroe stále považovaná za jednu z najdôležitejších ikôn.

Marilyn svoju hereckú kariéru rozbehla v roku 1950. Hoci na fotkách zo spoločenských akcií vyzerala šťastne, v súkromnom živote mala psychické problémy, ktorých sa chcela zbaviť pomocou alkoholu a drog. Herečka bola trikrát vydatá, no ani jedno z jej manželstiev nevydržalo.

Rovnako neúspešné boli aj jej pokusy o dieťa. Otehotnieť sa jej síce párkrát podarilo, no vždy potratila.

5. augusta 1962 obletela svet šokujúca správa – herečka bola nájdená mŕtva. Existovali tri rôzne hypotézy týkajúce sa jej smrti. Prvou bola samovražda, druhou vražda zakamuflovaná za samovraždu a treťou „obyčajná“ samovražda.

Toxikologickým vyšetrením sa potvrdila ako príčina smrti otrava barbiturátmi. Vedľa postele mala prázdne nádoby od liekov. Možnosť, že sa Marilyn Monroe náhodne predávkovala, bola vylúčená, pretože dávky, ktoré sa nachádzali v jej tele, boli niekoľkokrát väčšie ako je smrteľná dávka. Osobný lekár Marilyn Monroe poznamenal, že herečka „mávala záchvaty strachu a časté depresie“ spolu s „nepredvídateľne náhlymi zmenami nálad“. Okrem toho sa minulosti veľmi pravdepodobne úmyselne niekoľkokrát predávkovala liekmi.

Nasledujúce dekády po smrti Marilyn Monroe priniesli na túto tému rôzne konšpiračné teórie. Medziiným popierali samovraždu, tvrdili, že šlo o náhodné predávkovanie, či dokonca o vraždu predávkovaním liekmi. Do centra pozornosti sa dojmy o vražde dostali hlavne v roku 1973, kedy vyšla Mailerova životopisná kniha, Marilyn: A Biography. Tvrdenia v knihe získali takú váhu, že došlo k obnovenému detailnému vyšetrovaniu prípadu, ktoré viedol John Van de Kamp. Výsledkom pátrania bolo, že neboli zistené žiadne dôkazy o chybe vo vyšetrovaní z roku 1962.

Zdroje: wikipedia.org

Zdroje foto: wikipedia.org, vanityfair.com, time.com