Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia majú mnoho záľub, ktorým sa aj aktívne venujú. Medzi najčastejšie záľuby určite možno zaradiť aj čítanie kníh. Či už ide o romány, beletrie, detektívky… Sama sa považujem za človeka, ktorý knihy miluje už od útleho detstva. Často sa mi stáva, že ak idem do nákupného centra, moje prvé kroky smerujú do kníhkupectva. Jednoducho, ak vidím knihy, nemôžem odolať. Do kníhkupectva nezavítam len na krátky čas, väčšinou tam trávim celé hodiny, čo si ani neuvedomujem.

10 faktov o čítaní kníh: Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo -  Dobré noviny

Už dlhšiu dobu rozmýšľam nad jedným dôležitým rozhodnutím v mojom živote a aj to bol dôvod prečo som sa rozhodla spísať článok na túto tému. Áno, myslíte si správne. V krátkej budúcnosti by som chcela vytvoriť svoju vlastnú knihu, ktorá by čitateľov chytila za srdce. Momentálne aktívne komunikujem s rôznymi organizáciami a aj internetovými stránkami, na ktorých si zisťujem potrebné informácie, ktoré sú pre tvorbu vlastnej knihy nevyhnutné. Ak sa medzi Vami nájde niekto, kto už dlhšie váha nad písaním vlastnej knihy, neváhajte sa inšpirovať. Čo presne potrebujete vedieť, ak sa púšťate do vydania svojej vlastnej knihy?

Vydanie vlastnej knihy? Dá sa to vôbec? A je to možné aj zadarmo? Tu sú  odpovede - Webnoviny.sk

Pravda je taká, že mnoho nových spisovateľov sa dopúšťa mnohých chýb, pred ktorými by sa určite mali vyvarovať. My si teraz priblížime zopár z nich.

1. Názov!

Je úplne prirodzené, že každý mladý čitateľ túži napísať skvelú knihu. Pravda je však taká, že pod pojmom skvelá kniha si každý predstaví niečo iné. Výborná kniha by mala čitateľa v prvom rade osloviť a to sa nedá iným spôsobom ako pútavým nadpisom. Už len samotný nadpis napovie čitateľovi, o čom bude kniha pojednávať.

Kniha: Kniha bez názvu (Anonym) | bux.sk

2. Pravopis!

Podľa môjho skromného názoru si dovolím povedať len toľko, že správny pravopis a gramatická úprava sú kľúčom k spísaniu a vydaniu vlastnej knižnej publikácie. Všetci mi určite dáte za pravdu, ak Vám poviem, že nesprávny pravopis a časté gramatické chyby v knihe, čitateľa doslova vytočia a pokračovanie v čítaní mu už nedáva zmysel. Zásada dodržiavania správneho pravopisu je nevyhnutnou pre utvorenie skvelej knihy. Nepodceňujte túto zásadu, ale snažte sa ju dodržať a s výsledkom budete spokojní.

Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis | Comerto

3. Opakovanie a rušné elementy!

Veľmi častá chyba, ktorú opakujú spisovatelia čoraz častejšie a nevedia sa jej vyvarovať. Tu sa mi nastoľuje len jedno slovné spojenie. Synonymický slovník! Veľmi užitočný slovník, ktorý je ľahko dostupný na internete. V priebehu svojho života som prečítala už naozaj mnoho kníh a v každej druhej sa opakovali slová, ktoré mi naozaj liezli na nervy. V tomto prípade je naozaj veľmi efektívnym rozhodnutím nahliadnuť do synonymického slovníka, ktorý vám ponúkne rozličné varianty slov, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú.

Kniha: Synonymický slovník slovenčiny (Kolektív autorov) | Martinus

4. Originalita chýbať rozhodne nemôže!

Nevyhnutným bodom v písaní vlastnej knižnej tvorby je aj fakt, že originalita by chýbať rozhodne nemala. Nováčik by si mal v prvom rade rozmyslieť, o čom by mala kniha pojednávať a mal by vytvoriť zámer, aby jeho tvorba prekypovala originalitou a nie stereotypom, ktorým je písaná väčšina kníh. Stalo sa Vám niekedy, že ste si kúpili knihu a čítali ste v nej podobné veci ako v tej predošlej? Mne áno a môžem vám povedať, že to bol naozaj veľký trapas pre samotného spisovateľa knihy.

Be Original wallpaper by garritj - 1c - Free on ZEDGE™

5. Tvorba vlastnej knihy nie je vôbec jednoduchá!

Mnoho potenciálnych mladých ľudí je toho názoru, že knihu stačí napísať a predávať sa bude sama. Opak je však pravdou. Nič nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Písanie a vydávanie knihy nie je rýchlou záležitosťou. Vyžaduje si svoj čas, svedomitosť a zodpovednosť. Všetko stojí nielen peniaze, ale aj námaha tu zastáva svoje miesto. V momente, keď sa začne kniha predávať, spisovateľ doslova čaká na svoje prvé zisky a úspechy. To všetko má svoj čas a nič nepríde len tak rýchlo, ako si myslí.

Chronický únavový syndróm - Encyklopedia AKV

6. Bez investície to skrátka nepôjde!

Ak si myslíte, že samotná tvorba a vydanie knihy Vás vyjde zadarmo, ste na veľkom omyle. Vo všetkom od čoho čakáte nejaký zisk sa očakáva investícia, ktorá je nevyhnutná. Nehovorí sa nadarmo, že kto investuje, ten aj získa.

Úrady práce odoslali peniaze viac ako 4 500 žiadateľom o príspevky |  Podnikajte.sk

7. Pozor na výtvarný námet knihy!

V priebehu svojho života som mala jednu kamarátku, ktorá sa venovala vydávaniu vlastných kníh. Čo ma však neraz zarazilo bol fakt, že hoci obsah knihy bol naozaj pútavý, originálny a zaujímavý, výtvarný námet bol katastrofálny. Myslím si, že titulná strana ľudí osloví a veľmi dobre si rozmyslia, či po danej knihe siahnu alebo nie.

Kronika-kniha spomienok a snov / LibriS - SAShE.sk - Handmade Papiernictvo

Zdroj: ČoJee!? |Foto: sashe.sk, zedge.net, comerto.com