Ako sa po Európe šíri nová vlna infekcií Covid-19, odpor voči opatreniam prejavujú tentoraz Rakúšania.

V čase, keď sa zaočkovaní Rakúšania tešia na návrat k tradičným sviatočným rituálom, je toto rozhodnutie ranou, ktorá niektorých nahnevala a takmer všetkých frustrovala.

rakúšania v uliciach

Európa zažíva hrozivú štvrtú vlnu koronavírusu s prudko stúpajúcou mierou nákazy. Hoci Rakúsko môže byť prvou európskou krajinou, ktorá zareaguje celoštátnym lockdownom, nemusí byť ani poslednou. Táto perspektíva spolu s čoraz prísnejšími očkovacími mandátmi vyvoláva odpor tu aj inde. Masové demonštrácie sa konajú vo Viedni, Bruseli aj v holandskom meste Rotterdam.

Európski lídri však môžu mať pocit, že nemajú na výber. To aj napriek rozšíreniu vakcín, ktoré sa pred rokom považovali za nezvládnuteľné východisko z pandémie. Rakúsko, kde je plne zaočkovaných 66 percent populácie, hlásilo v nedeľu v priebehu 24 hodín viac ako 14 000 nových prípadov. Za posledný týždeň malo Holandsko v priemere viac ako 20 000 prípadov. Nemecko zaznamenalo zhruba dvojnásobok tohto počtu.

Rakúšania preto zavádzajú lockdown, ktorý bude trvať najmenej 10 a najviac 20 dní. Toto rozhodnutie prichádza po mesiacoch pokusov zastaviť nákazu rozsiahlym testovaním a čiastočnými obmedzeniami. Od pondelka sa má v krajine zastaviť verejný život. Ľudia budú môcť opustiť svoje domovy len do práce alebo za nákupom potravín či liekov.

rakúšania

Novú vlnu koronavírusu poháňa rozšírený odpor voči vakcínam a rastúce odmietanie vakcín a masiek. Rakúski predstavitelia uviedli, že vo februári zavedú celoštátny mandát na očkovanie. Budú prvý európsky národ, ktorý tak urobí.

Opozíciu voči zablokovaniu a očkovaniu čiastočne podporuje krajne pravicová Strana slobody, ktorá využila svoju platformu v rakúskom parlamente na šírenie pochybností o účinnosti vakcín.

Ale zúrivosť sa neobmedzuje len na krajne pracovitých aktivistov. To dosvedčujú davy, ktoré v sobotu zaplnili viedenské ulice. Polícia odhadla dav na 40 000, pričom početne mnoho rodín a ďalších ľudí výrazne prevažuje pravicových extrémistov.

Napriek tomu sa mnohí demonštranti oháňali tabuľami, ktoré porovnávali súčasnú rakúsku vládu s nacistami alebo propagovali rasistické konšpiračné teórie.

„Keď antivakcinačná scéna vníma situáciu ako vojnu, logickým dôsledkom je občianska vojna,“ hovorí pre verejnoprávnu televíziu ORF Natascha Strobl.

Väčšina demonštrantov sa zdržala násilia. V Holandsku protest proti vládnym opatreniam proti koronavírusu prerástol do nepokojov s útokmi na políciu a podpálenými autami a bicyklami.

Pán Nehammer, minister vnútra, v nedeľu povedal, že „slobodu“, o ktorej mnohí protestujúci tvrdia, že ju chcú, možno dosiahnuť iba očkovaním. Alternatívou by mohol byť očkovací mandát, ktorý rakúska vláda plánuje zaviesť vo februári ako poslednú možnosť.

Nie je jasné, či to ľudí presvedčí, aby sa zaočkovali, alebo to ešte viac rozpáli odporcov.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com |Foto: bbc, euronews