Letné mesiace júl a august sa nesú v znamení horúcich dní. Väčšina z nás teplo zbožňuje, aj preto sa v lete hrnieme k vode. Na Slovensku sa teplota pohybuje okolo 30 stupňov, v Amerike to však až tak ružovo nevyzerá. Kanadu a USA atakujú pekelné horúčavy a teplota tu presahuje neuveriteľných 50 stupňov!

Za tzv. Veľkou mlákou sa šíri vlna neznesiteľných horúčav. Meteorológovia očakávajú, že v niektorých amerických mestách dôjde k teplotným rekordom. Napríklad v štáte Arizona v meste Phoenix namerali až 47 stupňov, Las Vegas sa pripravuje na 49 stupňov a v Kalifornii, konkrétne v Údolí smrti (Death Valley), sa teplota vyšplhala až na 51 stupňov.

death valley

Horúčavy > prírodné katastrofy

Horúce dni sú veľmi nebezpečné pre zdravie človeka, o čom svedčí aj značný nárast hlásených úmrtí. Vedeli ste, že extrémne horúčavy zabíjajú oveľa viac ľudí ako ostatné prírodné katastrofy? A keď sme už pri tejto téme, horúčavy spôsobili lesné požiare, ktoré sa rozšírili po krajine. V Kanade doposiaľ evidujú 298 požiarov.

Obrovské problémy majú aj pracovníci v zoologických záhradách. Mačkovitým šelmám, najmä levom a tigrom, hádžu zamrznuté ryby, a takmer všetky zvieratá, vrátane slonov, dostávajú pravidelné sprchy. Vysoké teploty dokonca spôsobujú komplikácie aj pre leteckú dopravu, pre istotu obmedzili železničnú dopravu a následne uzavreli niektoré cesty.

slon v ZOO

Nezabúdajte na hydratáciu

V týchto dňoch pite dostatočne veľa vody a keď sa niekde budete chystať, nezabudnite si zabaliť so sebou aj nejaké fľaše minerálky. Skúste sa menej opaľovať a chráňte si vašu pokožku. Zbytočne sa nepražte na slnku, radšej si počkajte na príjemnejšie počasie.

horúce dni

Zdroj: aktuality.sk & ta3.com | Foto: pixabay.com