Čínske hlavné mesto hlásilo v stredu 14 nových prípadov ochorenia COVID-19. Zároveň sa v Pekingu začalo tretie kolo hromadného testovania miliónov ľudí pred zimnými olympijskými hrami, ktoré tam štartujú už 4. februára, pripomína tlačová agentúra AP.

Oznámenie o hromadnom testovaní, zverejnené v utorok v pekinskom okrese Feng-tchaj na jeho účte na sociálnych sieťach, vyvolalo sťažnosti niektorých obyvateľov. Úrady ich totiž požiadali, aby sa znovu postavili do radu pred testovacími centrami. Treba však zdôrazniť, že sa denné teploty pohybujú okolo bodu mrazu.

Zimné olympijské hry začínajú o pár dní, počet pozitívnych však pribúda

Peking zintenzívnil už aj tak prísne čínske protipandemické opatrenia, pretože sa pred olympijskými hrami snaží potlačiť akýkoľvek výskyt nákazy. Mesto oznámilo, že každý, kto má horúčku, bolesti hlavy alebo ďalšie dva príznaky, bude do 72 hodín otestovaný na covid.

Dva milióny obyvateľov okresu Feng-tchaj, kde zistili väčšinu prípadov v Pekingu, testujú už tretíkrát od minulého víkendu. Testovanie však prebieha aj v iných obytných štvrtiach metropoly.

Zimné olympijské hry v Číne 2022

K oznámeniu o hromadnom testovaní sa na internete vyjadrilo približne 90 ľudí, väčšina sa sťažovala. Niektorí uviedli, že časté testovanie je mrhaním zdrojov, narušuje pracovný a každodenný život a zaťažuje pracovníkov zdravotníctva aj predstaviteľov úradov.

Čína hlásila za posledných 24 hodín 24 nových komunitných prípadov nákazy koronavírusom vrátane spomínaných 14 v Pekingu. To je nárast oproti piatim prípadom v Pekingu a 18. prípadom v ostatných častiach Číny z predchádzajúceho dňa.

Čínska vláda uplatňuje stratégiu nulovej tolerancie voči covidu, a preto sa snaží zastaviť každý výskyt prípadov nákazy, nech je akokoľvek malý. V hre sú lockdowny, hromadné testovania a obmedzenie cestovania, uvádza AP.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: pixabay.com & pinterest.com