Podmorský svet je skutočne nádherným a zaujímavým miestom. Rôzne morské tvory či rastliny upútali už nejedného potápača či rybára. Myslíte si, že poznáte všetky detaily podmorského sveta? Prinášame veľmi pútavé fakty, ktoré mňa osobne veľmi prekvapili. Nikdy som totiž o nich nepočula.

  1. Vedeli ste, že na morskom dne morí a oceánov sa nachádza približne 3 milióny stroskotaných lodí? Organizácia spojených národov to však odhaduje kvôli tomu, že v období stredoveku bolo mnoho lodí prepadávaných a potápaných. Tieto lode prevážali väčšinou drahé látky, kovy, kamene, obživu a mnoho iného. Inokedy mali stroskotania lodí na svedomí rôzne búrky či nečakané prírodné katastrofy.
Prežil svoju smrť: Dva a pol dňa na dne mora v stroskotanej lodi -  fotogaléria, str. 1 | Aktuality.sk

2. Povedali by ste, že na dne morí sa nachádza viacej historických artefaktov ako v samotných múzeách? Mnoho vrakov na morskom dne v sebe do dnešného dňa ukrýva rôzne cenné poklady či materiály, ktoré majú skutočne neopísateľnú hodnotu. Len málokto si však trúfne priplávať na morské dno. V mori predsa len z každej strany číhajú na nás rozličné nebezpečenstvá.

Tristoročný poklad na dne Karibského mora rozhádal tri krajiny

3. Medúza sa považuje za starší druh ako žraloky či dinosaury. Tento fakt bol pre mňa osobne veľkým prekvapením, keďže takéto niečo by som si ani len vo sne nepomyslela. Medúzy predstavujú skutočne zaujímavý druh tvora, ktorý sa nachádza v moriach či oceánoch. Väčšina z nich je prudko jedovatých, na čo si treba dávať veľký pozor. Vedci hovoria o tom, že medúzy existovali na svete pred 650 miliónmi rokov skôr ako žralok či dinosaurus.

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Aká je prvá pomoc? | Zdravotéka

4. The Bloop! Počuli ste už o ňom? Zaujímavý a netradičný zvuk, ktorý bol zaznamenaný v roku 1997. Existuje domnienka, že v mori sa pohybuje netypický tvor gigantických rozmerov, ktorému tento zvuk patrí. Stále je to však len čírou domnienkou.

Here's The Deal With The (No Longer So Mysterious) Bloop

Zdroj: zaujimavysvet.webnoviny.sk| Foto: awesomeocean.com, aktuality.sk