Historicky prvá švédska premiérka odstupuje len niekoľko hodín po tom, ako ju zvolili.

Magdalena Anderssononová, prvá švédska premiérka, bola v stredu vyhlásená za líderku Švédska. Avšak rezignovala čoskoro po tom, čo jej koaličný partner odišiel z vlády a jej rozpočet neprešiel. Namiesto toho parlament odhlasoval rozpočet zostavený opozíciou, ktorá zahŕňa protimigrantskú krajnú pravicu.

švédska premiérka

„Povedala som, že si prajem odstúpiť,“ hovorí pani Anderssonová novinárom. Jej koaličný partner, Strana zelených, uvádza, že nemôže akceptovať rozpočet „po prvý raz navrhnutý s krajnou pravicou“.

Pani Anderssonová tvrdí, že dúfa, že sa opäť pokúsi stať premiérkou ako líderka vlády jednej strany.

„Existuje ústavná prax, že koaličná vláda by nemala podať demisiu, keď jedna zo strán odíde,“ uvádza v stredu sociálna demokratka.

„Nechcem viesť vládu, ktorej legitimita je spochybnená.“

Hovorca parlamentu uviedol, že o ďalšom postupe bude kontaktovať lídrov strán.

Pani Anderssonovú v stredu zvolili za premiérku, pretože podľa švédskych zákonov jej stačilo, aby väčšina poslancov nehlasovala proti nej.

Sto rokov po tom, čo dostali švédske ženy právo voliť, zožala 54-ročná líderka sociálnych demokratov veľké ovácie od parlamentu, čiže Riksdagu.

Jej zvolenie do čela menšinovej vlády nasledovalo po 11-hodinovej dohode s opozičnou stranou Ľavica, výmenou za vyššie dôchodky pre mnohých Švédov. Zabezpečila si aj podporu koaličného partnera Zelených.

Z 349 členov Riksdagu 174 hlasovalo proti nej. Ale okrem 117 poslancov, ktorí podporili pani Anderssonovú, sa ďalších 57 zdržalo hlasovania, čím získala víťazstvo o jediný hlas.

švédska premiérka Magdalena Anderssonová

Bývalá juniorská šampiónka v plávaní z univerzitného mesta Uppsala začala svoju politickú kariéru v roku 1996 ako politická poradkyňa vtedajšieho premiéra Gorana Perssona. Posledných sedem rokov strávila ako ministerka financií.

Predtým, ako poslanci podporili Magdalenu Anderssonovú, bolo Švédsko jediným severským štátom, ktorý nikdy nemal ženu ako premiérku. Stať sa prvou ženou premiérkou vo švédskej histórii malo byť pre Magdalenu Anderssonovú dôvodom na večernú oslavu. Slnko sotva zapadlo, keď oznámila svoje rozhodnutie odstúpiť.

Zložitosť švédskej politiky však znamená, že nemôžeme predpokladať, že sme ju videli naposledy. Ak dôjde k ďalšiemu hlasovaniu predsedu vlády, pani Anderssonová očakáva ďalšie zvolenie. Je to preto, lebo Strana zelených prisľúbila, že ju podporí, napriek tomu, že ako formálny koaličný partner odišla. Skončila by však v zraniteľnej pozícii na čele krehkej menšinovej vlády a stále by sa musela držať pravicového rozpočtu, ktorý už odhlasoval parlament.

švédsky parlament

To, čo celý tento politický chaos podčiarkol je to, aká je práve teraz švédska politika rozdelená. Na to, či voliči prelomia túto situáciu výrazným posunom doprava alebo doľava v budúcoročných voľbám, si budeme musieť počkať.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com Foto: bbc, nordnews, anadoluagency